Settings and search
Zwycięzcy IX edycji Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTyF
6 marca br. w Tychach zakończył się IX Tyski Festiwal Monodramu MOTYF. Jury festiwalu, w składzie: prof. Bronisław Wrocławski, dr Tomasz Grochoczyński i Paweł Drzewiecki (dyr. art. Festiwalu) obejrzało 11 spektakli konkursowych, spośród których nagrodziło 5.
Lista nagród i wyróżnień
- Grand Prix dla Szymona Majchrzaka za monodram „Pokuć”
- Nagroda dla Moniki Kowalczyk (monodram „L”) za interesujący dobór środków aktorskich w budowaniu postaci.
- Nagroda dla Irminy Liszkowskiej (monodram „Sonia Marmieładowa”) za udaną próbę zmierzenia się z klasycznym materiałem literackim.
- Nagroda dla Katarzyny Łyczkowskiej (monodram „Pamiętnik Wendy”) za oryginalną formę wypowiedzi teatralnej.
- Wyróżnienie dla Michała Orchowskiego (monodram „Selfie”) za szczególną wrażliwość wypowiedzi aktorskiej.
- Wyróżnienie dla Ireny Tkaczyk (monodram „Zimna ściana”) za odwagę podjęcia wyjątkowo trudnego tematu relacji międzyludzkich.
Jury dziękuje organizatorom za podtrzymanie dobrych tradycji festiwalu, rozbudowę jego formuły w kierunku stworzenia płaszczyzny do wartościowych rozmów na temat kondycji teatru jednego aktora w teatrze współczesnym. Składa również serdecznie wyrazy uznania dla pracowników Miejskiego Centrum Kultury w Tychach za profesjonalizm, zaangażowanie i życzliwość włożone w organizację festiwalu, co przyczyniło się do jego niepowtarzalnej atmosfery.
Jury pragnie podkreślić wysoki poziom prezentacji konkursowych. Zauważa staranność i mądrość w doborze repertuaru. Dostrzega szlachetność w mierzeniu się z trudną sztuką monodramu. Docenia wrażliwość, odwagę i dojrzałość wykonawców na ich drodze w rozpoznaniu ludzkiej natury, które to rozpoznanie jest istotą teatru.
Oprócz prezentacji konkursowych odbył się również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy i goście festiwalu, wspólnie z członkami jury badali kondycję monodramu w jego klasycznych i współczesnych formach. Wykonawcy przedstawień konkursowych mogli natomiast pogłębić swoją wiedzę o monodramie, biorąc udział w warsztatach prowadzonych przez profesorów – Bronisława Wrocławskiego i Tomasza Grochoczyńskiego. Po zakończeniu części konkursowej, wykonawcy prezentowanych monodramów otrzymali merytoryczne wskazówki i uwagi od jury podczas forum teatralnego.
W programie Festiwalu nie zabrakło również spektakli prezentowanych poza konkursem, jak np. monodramu poetycko-muzycznego „Czy to serce pękło” w wyk. Pawła Drzewieckiego, na podstawie twórczości K. K. Baczyńskiego, „Oczami mojej żony” na podstawie prozy Bohumila Hrabala i w wyk. dr Katarzyny Flader oraz spektaklu mistrzowskiego w wyk. przewodniczącego jury – prof. Bronisława Wrocławskiego pt.:„Sex, prochy i rock’n’roll” E. Bogosiana. Po spektaklu, zebrana na widowni publiczność, nie pozwoliła zejść mistrzowi ze sceny bijąc brawa na stojąco przez 10 minut. IX edycja Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF wyeksponowała ciekawych i oryginalnych wykonawców udowadniając tym samym, że monodram, ten trudny i jeden z najbardziej „formalnych” gatunków teatralnych jest dla młodych ludzi fascynującym i pełnym wyzwań sposobem na sceniczną ekspresję.