Settings and search
Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej
Anna Mieszkowska – autorka głośnych biografii Ireny Sendlerowej – prezentuje nowe, zweryfikowane fakty z życia bohaterki. Ukazuje pogłębioną historię "Matki Dzieci Holocaustu”. Autorka przywołuje nieznane dotąd fakty, dokumenty i listy. Książkę bogato ilustrują zdjęcia i dokumenty, spośród których wiele jest prezentowanych czytelnikom po raz pierwszy. Premiera ksiazki miała miejsce 24 września 2014 r. Publikacja jest dostępna również w formie ebooka.
"Do przeprowadzenia rozpoczynającej tę książkę rozmowy z Janiną Zgrzembską, córką pani Ireny, zachęciły mnie pytania zadawane przez osoby, które po lekturze książek Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej (Muza 2004) i Dzieci Ireny Sendlerowej (Muza 2009) odczuwały niedosyt informacji biograficznych o charakterze rodzinnym. Starałam się również wyjaśnić wątpliwości uważnych czytelników. Udało mi się też ustalić i sprawdzić kilka faktów pominiętych we wcześniejszych biografiach”.
(ze wstępu)
Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej – poprawione i uzupełnione wydanie poprzednich edycji – ukazuje się w 71. rocznicę aresztowania przez gestapo siostry „Jolanty” (taki pseudonim nosiła w czasie wojny) i 72. rocznicę powstania Żegoty, których celem było niesienie pomocy prześladowanym przez Niemców Żydom.
Pierwsze wydanie książki "Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej" ukazało się w 2004 roku za życia bohaterki, i było przez nią autoryzowane. Drugie wydanie ze zmienionym tytułem "Dzieci Ireny Sendlerowej" ukazało się rok po jej śmierci (2008), i w roku premiery filmu fabularnego produkcji amerykańsko-polskiej (2009). W obu pierwszych wydaniach pominięto wątki rodzinne na prośbę Pani Ireny.
Książka "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" zawiera wyjaśnienie wielu zdarzeń z życia osobistego i zawodowego "siostry Jolanty", o które pytali uważni czytelnicy wcześniejszych publikacji.
Obecna książka ma dwie nakładające się formy opowieści. Narracji bezpośredniej, w której wykorzystano fragmenty wspomnień, zapisków i notatek Ireny Sendlerowej, towarzyszy taki wybór i układ dokumentów, zdjęć, materiałów prasowych i listów, że stanowi cenne uzupełnienie wiedzy o bohaterce. I może być odczytany jako równoległy-archiwalny głos o jej życiu i działalności.
O autorce
Anna Mieszkowska urodziła się w 1958 w Warszawie. W 1984 ukończyła wydział Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademia Teatralna). Pracuje w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie. Współpracuje z Archiwum Emigracji (UMK) w Toruniu. Od wielu lat zbiera dokumentację teatralną dotyczącą działalności polskich artystów poza krajem.
Więcej na ten temat w: http://culture.pl/pl/artykul/pamiec-ireny-sendlerowej-wywiad-z-anna-mieszkowska