Settings and search
Prapremiera spektaklu "Gdzie gubią się zdania"
Szymborska, Poświatowska, Mrożek, Lem, Widłak i Miłosz – to wybitni literaci związani z Krakowem, o których twórczości w przystępny sposób opowie dzieciom Teatr Groteska. Już 16 listopada odbędzie się prapremiera spektaklu „Gdzie gubią się zdania” w reżyserii Karoliny Przystupy.
Jest to propozycja teatralna dla dzieci od 6. roku życia oraz ich rodziców, opiekunów lub pedagogów, opowiadająca o literatach krakowskich. Tekst oparty jest na wątku zgubienia pewnego tajemniczego zdania przez główną bohaterkę - Wisławę Szymborską. By odnaleźć owo zdanie, poetka wyrusza w niezwykłą podróż, a towarzyszą jej dwaj równie niezwykli pomocnicy - Mól Futrzany i Rybik Cukrowy. Trójka wędrowców, podążając ukochanymi krakowskimi ścieżkami noblistki, natrafia na bohaterów, którzy zaczerpnięci zostali z twórczości innych krakowskich literatów.
- Szymborska, Poświatowska, Mrożek - to nazwiska, które ciągle wokół nas krążą. Spacerując Krakowem przechodzimy przez Park im. Wisławy Szymborskiej, Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, na Plantach napotykamy na ławkę Czesława Miłosza, a od niedawna możemy też zwiedzać Gabinet Sławomira Mrożka w Bibliotece Kraków. Młody odbiorca nasiąka tą literackością, a naszym zadaniem jest pomóc mu ją w sobie odkryć. - podkreśla dyrektor Teatru Groteska Karol Suszczyński. - Bardzo się cieszę, że potrzebą opowiadania najmłodszym widzom o tych, których uważamy za filary współczesnej kultury udało się nam zainteresować Narodowe Centrum Kultury będące współorganizatorem wydarzenia - dodaje.
Historia, którą już w listopadzie podczas finału Festiwalu Literatury dla Dzieci będzie można zobaczyć na deskach Teatru Groteska jest opowieścią o tym, jak ogromną wartość posiada niczym nieskrępowana zabawa skojarzeniami, inspiracjami i wytworami ludzkiej wyobraźni - czasem tej dziecięcej, o której zapominamy w codziennym pędzie, a także o bliskości z innymi istotami, które nie zawsze mają te cechy, jakich od nich najbardziej oczekujemy.