Settings and search
Koncerty Maryjne z Różą
VIII Koncerty Maryjne z Różą odbędą się w dniach 3-31 maja 2018 r. w bydgoskiej Katedrze pw. Świętych Marcina i Mikołaja znanej z cudownej akustyki oraz w renomowanych świątyniach Mariackich m. in. Grudziądza, Żnina, Inowrocławia, Ciechocinka, Włocławka, Aleksandrowa Kujawskiego, Chełmna i innych miast Polski. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury.
Koncerty ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości, zwanej też Matką Bożą z Różą z ołtarza głównego bydgoskiej Katedry, organizowane są w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, u progu rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy w 1920 r. Wyrosły z przedwojennych tradycji chóralnych, z wdzięczności za odzyskaną niepodległość.
Liczba wykonawców, zespołów muzycznych i wokalnych sięga tysiąca osób. Pierwszy raz wezmą w nich udział chóry zagraniczne, m.in. Chor Quarttetverein z Bad Oyenhausen w Niemczech (135 lat tradycji). Swój udział zapowiedziały znane zespoły wyższych uczelni, szkół muzycznych Bydgoszczy, regionu i kraju, chóry osiedlowe i parafialne mające w swoim dorobku repertuar Maryjny. Są to znane chóry, by wspomnieć o obsypanych nagrodami: Chórze Collegium Medicum UMK pod dyrekcją prof. Janusza Staneckiego, Chórze Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją dr. Benedykta Odyi, Żeńskim Zespole Wokalnym „Sigma” Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej zespoły muzyczne, jak złożone z muzyków FP i Opery Nowa, Jolanta Wagner – solistka Opery Nova znana ze znakomitej kreacji Halki i solistka – Beata Bobińska, Mariola Rybicka-Miccio koncertująca we Włoszech i Niemczech, współpracująca z zespołem Europa chor/Akademie w Bremie.
Jak przed wojną, koncerty Maryjne z Różą pozostają wierne formule prezentacji dorobku chóralnego i muzycznego. Sięgają do popadającego w zapomnienie repertuaru dawnych kompozytorów, ale też po współczesne pieśni ku czci Maryi. Ich wielkim walorem jest budzenie wrażeń religijnych i artystycznych oraz doskonalenie umiejętności warsztatowych szczególnie młodych wykonawców. Koncerty umożliwiają prezentację dorobku artystycznego nie tylko wybitnych solistów, wokalistów, muzyków ale także zespołów amatorskich popularyzujących kulturę muzyczną. Koncertom towarzyszą prelekcje poświęcone tradycjom chóralnym i kultowi pieśni Maryjnych.
Organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy najstarsze stowarzyszenie tego typu na ziemiach polskich obchodzące swoje 185-lecie, we współpracy z Oddziałem Bydgoskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, Urzędem Miasta Bydgoszczy i Parafią Katedralną pw. Świętych Marcina i Mikołaja oraz Ruchem Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej.
Wstęp wolny / aktualne informacje o koncertach na www.tmmb.pl