Settings and search
6. edycja Festiwalu Piotra Skrzyneckiego
6. edycja Festiwalu Piotra Skrzyneckiego upłynie pod znakiem Witkacego - jednego z najwybitniejszych, polskich artystów, pisarza, dramaturga, grafika, postaci bez wątpienia nieszablonowej i ekscentrycznej. Mińsk Mazowiecki (19-22 listopada). Wydarzenie odbywa się pod patronatem Narodowego Centrum Kultury.
19 listopada Festiwal rozpocznie spotkanie z dr Anną Żakiewicz, która od lat zajmując się plastycznym dorobkiem Stanisława Ignacego Witkiewicza dowodzi, że wypadki, jakich okrutny los mu nie szczędził miały znaczący wpływ na kształtowanie się światopoglądu artysty.
20 listopada w MDK odbędą się warsztaty komiksu prowadzone przez mińskiego rysownika Wojtka Cichonia, autora komiksu Brama Czasu. Nie zapominajmy jednak, że komiks to nie tylko rysunek, ale także słowo, dlatego w sukurs Wojtkowi przyjdzie Artur Grzenda. Mamy nadzieję wspólnie z uczestnikami warsztatów stworzyć komiks o nowych przygodach Piotra S. wpisanych w miński pejzaż.
Wieczorem, o 20:00 odbędzie się pokaz filmu Mistyfikacja, który jest odważną próbą nowego spojrzenia na tajemniczą i wielokrotnie podważaną śmierć S. I. Witkiewicza w 1939 r.
21 listopada - Przegląd Piosenki Poetyckiej. W muzyczno-wokalne szranki staną artyści - amatorzy z całego kraju. Na koncert laureatów zapraszamy o 18:30. Natomiast o 20:00 na deskach Miejskiego Domu Kultury wystąpi zespół Piwnicy Pod Baranami w repertuarze opartym na tekstach Witkacego. Bilety na koncert Piwniczan są do nabycia w Miejskim Domu Kultury.
Finał Festiwalu, 22 listopada, będzie zwieńczeniem czterodniowej, kulturalnej uczty, przygotowanej dla widzów. Po raz pierwszy w Mińsku wystąpi trupa Teatru im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego. Aktorzy zaprezentują sztukę pt.: "Appendix", która jest wyjątkowo oryginalną próbą potwierdzenia słów Witkacego: "gdyby nikt ponad siebie nie wyskakiwał, nie byłoby żadnego rozwoju i postępu na świecie". Bilety na Appendix do nabycia w Miejskim Domu Kultury.
Codziennie, na godzinę przed każdym z festiwalowych wydarzeń na fasadzie pałacu Dernałowiczów wyświetlana będzie prezentacja w formie mappingu, czyli zaawansowanej technicznie projekcji graficznej. Mapping towarzyszy najważniejszym wydarzeniom kulturalnym na świecie.