Settings and search
21.09 | Prapremiera „Na wieży Babel”, filmu Marii Wróż-Prusiewicz, interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej
Przedpremierowy pokaz filmu połączony jest z koncertem Joachima Mencla, autora muzyki do filmu, a także wystawą plakatów filmowych, które zostały wybrane w ogólnopolskim konkursie. Widzowie będą mogli zobaczyć film na wielkim ekranie i w formie video-instalacji, multimedialnego pokazu, który przygotowała autorka scenariusza i reżyserka filmu Maria Wróż-Prusiewicz. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, łączy różne dziedziny sztuki: literaturę, film, muzykę, sztuki wizualne. Narodowe Centrum Kultury jest patronem honorowym wydarzenia.
Wieża Babel - 3 interpretacje
Film powstał w formie tryptyku. Każda z historii jest odmienną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel”. Z jednej strony zawiłość, niedoskonałość mowy prowadzi do konfliktu, odrębności ludzkich światów, z drugiej strony - przyczyną rozstań i nieporozumień jest sam język, który oddala od siebie bohaterów. W kolejnych filmowych odsłonach doświadczenie życia na wieży Babel poszerza się. Przestrzeń międzyludzkich spotkań nie ogranicza żadne miejsce ani czas. W ostatniej części otwartą narrację integruje perspektywa poznawcza widza, który może łączyć obrazy i samodzielnie układać je w całość…
Każde widzenie porządkuje i określa, to, co w poezji nieokreślone, zawieszone, niedopowiedziane. W filmie „Na wieży Babel” widzenie nie jest jednak obiektywne, jedyne i niepodważalne, dzięki temu poezja zachowuje swoja tajemnicę i wieloznaczność.
Obsada
W filmie występują między innymi: Krystyna Janda, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Paweł Deląg, Grażyna Wolszczak, Tomasz Stockinger, Lesław Żurek, Antoni Królikowski.
Dodatkowe informacje
Informacje na temat premiery filmu „Na wieży Babel” i jego kolejnych projekcji dla publiczności, zostaną opublikowane na stronie www.babelfilm.pl.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku!
Odbierz darmowe zaproszenie
Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Ars Integra. Zapytania dotyczące zaproszenia na wydarzenie 21 września i udziału w kolejnych edycjach projektu można przesyłać na adres arsintegra@op.pl