Settings and search
„Budować nowoczesne otoczenie, w którym warto pracować, mieszkać i wypoczywać” - Architektour 2016
Architektour 2016 to ogólnopolskie warsztaty architektoniczne skierowane do studentów kierunków projektowych z Polski oraz zagranicy. Wydarzenie omija wielkie metropolie i pozwala uczestnikom poznać miasta na co dzień nie pojawiające się na pierwszych stronach gazet. Siódma edycja ogólnopolskich warsztatów architektonicznych z cyklu Architektour odbędzie się w terminie 21-27 kwietnia w Gorzowie Wielkopolskim. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Budować nowoczesne otoczenie, w którym warto pracować, mieszkać i wypoczywać”.
Pod okiem specjalistów
Ponad setka studentów kierunków projektowych z całej Polski pracujących pod okiem znanych architektów i aktywistów miejskich będzie miała szansę zmierzyć się z problematycznymi i decydującymi dla miasta obszarami. Studenci inspirowani wykładami, uwagami tutorów i wydarzeniami kulturalnymi towarzyszącymi warsztatom będą mieli okazję pracowania w sposób daleki od znanej im codzienności akademickiej. Podczas procesu poznawania miasta oraz kreowania projektowych rozwiązań dla wskazanych problemów goście będą mieli do dyspozycji pomoc przedstawicieli miasta.
Co z rzeką w mieście?
Tematy projektów będą bardzo zróżnicowane - nie zabraknie rewitalizacji, miejscowych interwencji czy adaptacji wnętrz urbanistycznych. Wszystko to ze szczególnym uwzględnieniem aspektu rzeki Warty w mieście oraz okolicznych obszarów chronionego krajobrazu. Wydarzenie to ma szansę bardzo pozytywnie wpłynąć na rewitalizację czy rozwój miasta. Podczas wszystkich poprzednich edycji miasta goszczące otrzymywały zestaw propozycji dalszych działań, co stanowić może pomocny punkt wyjścia do dyskusji nad rozwiązywaniem najistotniejszych problemów miasta.
Dobre wzorce dla Gorzowa
To wyjątkowe architektoniczne wydarzenie pokazuje również potencjalnym inwestorom, że Gorzów jest otwarty na dobrą, nowoczesną architekturę inspirowaną najlepszymi szkołami i projektantami. Ożywianie miasta, inspirowanie, zachęcanie do zmian i uczenie o dobrych polskich i zagranicznych wzorcach architektonicznych to tylko niektóre cele warsztatów.
Zaproszeni goście
Szczegółowy program warsztatów jest w trakcie przygotowań. Nie zabraknie jednak ciekawych wykładów, spotkań z projektantami czy warsztatów z mieszkańcami miasta. Udział w tegorocznej edycji jak dotąd potwierdzili: Emanuele Naboni założyciel autorskiej pracowni e3Lab, Agata Twardoch współprowadząca pracownię 44STO, Oskar Grąbczewski - założyciel pracowni OVO Grąbczewscy Architekci, Jerzy Łątka - założyciel pracowni ARCHI-TEKTURA, Karol Szparkowski z Grupy Projektowej +48 oraz Mateusz Mastalski z pracowni Henning Larsen Architects w Kopenhadze. Ponadto odpowiedzią na nowoczesne trendy w architekturze będzie duet tutorski Adriana Krężlika i Kacpra Radziszewskiego prowadzący grupę, która zajmować się będzie projektowaniem parametrycznym.
Wykłady otwarte
Zarówno uczestnicy warsztatów jak i mieszkańcy Gorzowa będą mieli okazję udziału w wykładach otwartych, podczas których wystąpią architekt Roman Rutkowski, redaktor Piotr Sarzyński, Plastyk Miasta Poznania Piotr Libicki. Ponadto w programie Architektour odbędzie się projekcja filmu o architekt Lina Bo Bardi z udziałem reżyser Belinda Rukschcio.
Weź udział!
Swój udział w Architektour 2016 w Gorzowie Wielkopolskim mogą zgłaszać studenci kierunków projektowych z Polski oraz zagranicy. Warunkiem uczestnictwa w rekrutacji na warsztaty jest przygotowania projektu kwalifikacyjnego, czyli wstępniaka. Uczestnictwo w wydarzeniu jest płatne. Nabór do udziału w warsztatach rusza w marcu. Wszystkie aktualizacje dostępne na stronie internetowej www.architektour.pl oraz profilu www.facebook.com/Architektour.
O organizatorach
Wydarzenie jest organizowane przez Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Fundację Na Dużą Skalę i Fundację Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu we współpracy z Urzędem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz gorzowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury.