Settings and search
Wyłoniono 5 najlepszych projektów 3. edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej!
11 czerwca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się posiedzenie komisji ekspertów, które wyłoniło 5 zwycięskich projektów w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Po kilkugodzinnej dyskusji i szczegółowej analizie każdego z siedmiu zgłoszonych do II etapu wniosków udało się wybrać 5 projektów, które uzyskają finansowe wsparcie w postaci grantu przyznanego w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej realizowanego przez WDK w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura.
W gronie zwycięskich projektów znalazły się:
– "Fantastyczny Stąporków" – projekt przygot. przez pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie.
– "Tradycja. Odległa, a bliska…" – projekt przygot. przez animatorów ze Stowarzyszenia Rozwoju Młodzaw – "Nasza Przyszłość".
– "A ku ku: folk’n’roll" – projekt przygot. przez pracowników Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach.
– "Smartfon w ręce, głowa w trawie – kulturalnie o zabawie" – projekt przygot. przez działaczy Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej KALEJDOSKOP.
– "Menu kultury – edukacja kulturowa na serio" – projekt przygot. przez pracowników Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Duży nacisk przy wyborze zwycięskich projektów miał zarówno element współpracy i przenikania się różnych, na co dzień niewspółpracujących ze sobą, instytucji, czy środowisk, jak również to, co pozostawi on po zakończonych działaniach. Najbardziej wartościowe są te projekty, które będą w stanie dalej funkcjonować i zaangażują do działania lokalną społeczność jeszcze po zakończeniu ich finansowania.
W pracach komisji ekspertów, obok przywołanego wcześniej Macieja Frąckowiaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestniczyły także: Małgorzata Rudnicka – kierownik Oddziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Weronika Idzikowska z Małopolskiego Instytutu Kultury. Dwoje z recenzentów celowo wybranych zostało spoza województwa świętokrzyskiego, tak aby ich ocena była jak najbardziej obiektywna i fachowa. Prace jurorów wspierali także przedstawiciele Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, jako operatora programu BMK: Karolina Opałko, Michał Ziomber i Łukasz Kopczyński, którzy brali udział w I etapie konkursu.
Uczestnictwo w programie Bardzo Młoda Kultura to cenne doświadczenie, nawet dla tych, którzy finalnie nie uzyskali wsparcia finansowego na swój projekt. Doświadczenie, które z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości przy okazji podobnych programów i konkursów.
Autorom projektów, którym przyznano dofinansowanie w wysokości 8 tysięcy złotych, serdecznie gratulujemy. Szczegółowa punktacja wszystkich projektów dostępna jest na stronie ŚAEK.
Autor zdjęćia: Łukasz Kopczyński (PIK WDK)
Autor opisu: Łukasz Kopczyński (PIK WDK)