Settings and search
„Na boso i z buta” – relacja z kolejnych dwóch dni w projekcie. Małopolska
26 lipca oraz 10 sierpnia spotkaliśmy się ponownie w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. Pierwsze z nich przebiegło "w meksykańskich rytmach" a drugie odbyło się podczas trwania Sabałowych Bajań.
26 lipca 2017 roku po raz kolejny spotkaliśmy się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. Był piękny, słoneczny dzień, więc nasze zajęcia przeprowadziliśmy na świeżym powietrzu. Rozpoczęliśmy je od ulubionych zabaw z kolorową chustą animacyjną, a następnie przypomnieliśmy sobie poznane dotąd informacje o kontynentach i mieszkańcach poszczególnych stron świata. Przyniesione przez dzieci pokolorowane obrazki przedstawiające najciekawsze według nich postacie umiejscowiliśmy na naszej mapie świata. W ten sposób wyłoniliśmy cztery najczęściej wybierane przez uczestników kultury, którymi zajmiemy się na zajęciach taneczno-teatralnych. W końcu przyszedł czas na najważniejszą część zajęć. W Domu Ludowym zjawił się bowiem zespół „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej wraz z zespołem regionalnym z Meksyku, który gościł na Podhalu w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Święto Dzieci Gór”.
Najpierw obejrzeliśmy żywiołowe występy obu zespołów, a później mogliśmy się włączyć do wspólnej zabawy. Nasi przyjaciele z Ameryki Północnej nauczyli nas regionalnego meksykańskiego tańca. Poznaliśmy też kilka zwrotów w ich języku, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o ich kraju, kulturze, zwyczajach, muzyce. Wszyscy wspaniale się bawili, było miło i wesoło. Na zakończenie nie zabrakło nawet popularnego radiowego przeboju „Despacito”, który zaśpiewały dla nas meksykańskie dziewczyny. Każdy mógł zatańczyć tak, jak potrafi. Rozśpiewani i szczęśliwi rozeszliśmy się do domów.
Nasze kolejne wakacyjne spotkanie integracyjne odbyło się 10 sierpnia 2017 roku. Tym razem zebraliśmy się w Domu Ludowym w czasie trwania Sabałowych Bajań. Mogliśmy tam zobaczyć występy gawędziarzy, śpiewaków i instrumentalistów z różnych zakątków Polski, a także wystawę twórczości ludowej. Następnie wykonaliśmy plakietki z imionami. Każdy uczestnik mógł ozdobić wizytówkę swoimi ulubionymi wzorkami i rysunkami. Powstały barwne i fantazyjne prace. Później przyszedł czas na kilka zabaw integracyjnych mających na celu wzajemne poznanie się i zapamiętanie imion koleżanek i kolegów z grupy. Jedną z nich było zrobienie wielkiej pajęczyny symbolizującej łączące nas więzi. Było bardzo wesoło. Każdy mógł także opowiedzieć o swoich zainteresowaniach. Nie zabrakło również zabaw z naszą kolorową mapą świata. Przypomnieliśmy sobie ciekawostki na temat kontynentów i ich mieszkańców.
Następnie wspólnie wybraliśmy jedną spośród czterech kultur wyłonionych przez uczestników projektu na poprzednich zajęciach. To właśnie tą kulturą zajmiemy się już na początku września. Okazało się, że dzieci najbardziej chciałyby się dowiedzieć wszystkiego na temat Japonii i jej mieszkańców. Nowy rok szkolny jeszcze się nie rozpoczął, ale nasi mali odkrywcy otrzymali „zadanie domowe”, na które zareagowali z wielkim entuzjazmem. Muszą przetłumaczyć swoje imię na język japoński i napisać je za pomocą pisma japońskiego. Oczywiście otrzymali do tego odpowiednie pomoce w postaci japońskiego alfabetu. Nasze spotkanie zakończyliśmy udziałem w warsztatach z koronkarstwa zorganizowanych przez Bukowiańskie Centrum Kultury. Na początku nie było łatwo, gdyż zajęcia wymagały wiele cierpliwości i koncentracji uwagi, ale efekt był wart takiego wysiłku. Wszyscy uczestnicy rozeszli się do domów z pięknymi koronkowymi bransoletkami i naszyjnikami ozdobionymi kwiatuszkami.
Fot. Małgorzata Matys ©
Autorka opisu: Małgorzata Matys
http://synapsy.malopolska.pl/relacje/na-boso-i-z-buta-w-meksykanskich-rytmach/
http://synapsy.malopolska.pl/relacje/na-boso-i-z-buta-z-wizyta-na-sabalowych-bajaniach/