Ustawienia i wyszukiwarka
Spotkanie operatorów BMK – podsumowania i szkolenia
Drugi rok realizacji obecnej edycji programu Bardzo Młoda Kultura rozpoczął się spotkaniem szkoleniowym Operatorów regionalnych w Radziejowicach. Głównym tematem tym razem było podsumowanie pierwszego roku działań oraz zapobieganie konfliktom lokalnym.
Spotkanie rozpoczęło się od podsumowań i dyskusji na temat wniosków z ewaluacji po pierwszym roku realizacji zadania. Wnioski przedstawiła Katarzyna Kuśmierska z Działu Badań i Analiz NCK, do dyskusji włączył się też obecny na spotkaniu Michał Rydzewski – zastępca dyrektora NCK.
Kolejnym punktem programu było omówienie roli koordynatora w działaniach kulturalnych, realizowanych z czynnym udziałem młodzieży na rzecz społeczności lokalnej. Razem z trenerką, Joanną Pietrasik, Operatorzy omawiali rolę i znaczenie koordynatorów, zarówno regionalnych, jak i lokalnych, którzy prowadzą oddolne inicjatywy, realizowane w partnerstwach.
Jak radzić sobie z konfliktami?
Głównym tematem spotkania były konflikty lokalne. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach z zakresu pokonywania barier, zapobiegania i przeciwdziałania konfliktom lokalnym, a także diagnozowania i rozwiązywania trudnych sytuacji w kontaktach międzyludzkich. Warsztaty, prowadzone przez Staśkę Retmaniak, poświęcone były też współpracy z władzami lokalnymi i regionalnymi w tworzeniu silnej marki programu Bardzo Młoda Kultura w regionach.
W tej edycji programu Bardzo Młoda Kultura obecna jest w 11 województwach. Operatorzy regionalni pracują z partnerstwami, które skupiają się na działaniach na rzecz lokalnej społeczności, ale przede wszystkim zakładają podmiotowy udział młodzieży w partnerstwach i realizowanych inicjatywach oddolnych.