Ustawienia i wyszukiwarka
WSCHÓD KULTURY 2022 - program festiwalu
Festiwal Wschód Kultury – unikalne w skali kraju cykliczne przedsięwzięcie, będące efektem partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury (NCK) i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej - po raz kolejny w czerwcu, lipcu i sierpniu zaprasza na kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, projekcje, warsztaty, spotkania teatralne i literackie, a wśród nich polskie premiery to efekt artystycznej współpracy polskich i zagranicznych artystów, przede wszystkim zza naszej wschodniej granicy i z terenów objętych Partnerstwem Wschodnim, ale nie tylko.
- Wschód Kultury, od początku wspierany i dofinansowywany przez Ministerstwo Kultury, do doskonałe forum do prezentowania kultury naszych sąsiadów. Od lat konsekwentnie goszczą na nim artyści z Ukrainy. W ubiegłym roku na rzeszowskiej scenie w duecie z Margaret wystąpił zespół Kalush – tegoroczny triumfator Eurowizji, a Jamala, która zapewniła Ukrainie zwycięstwo na festiwalu Eurowizji w 2016 r., zaśpiewała wspólnie z Sylwią Grzeszczak. W tym roku ukraińska obecność podczas Wschodu Kultury – ze względu na kontekst toczącej się wojny – będzie miała szczególny, symboliczny wymiar. Zapraszamy na spotkanie z ukraińskimi artystami oraz do udziału w akcjach pomocowych na rzecz Ukrainy – podkreśla dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Festiwal to nie tylko twórcze spotkania i artystyczny dialog z kulturą krajów naszego regionu, ale również kolejna demonstracja solidarności z naszymi sąsiadami z Ukrainy i uchodźcami, którzy w Polsce znaleźli bezpieczne schronienie przed wojną. Rzeszowski Koncert Główny, który odbędzie się 24 czerwca w godzinach 20.00 – 23.30, transmitowany na żywo w TVP2 i TVP Kultura od 21.00, rozpocznie się wyjątkowym gitarowym wykonaniem hymnu Ukrainy oraz nagraniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a w kolektywach, które są znakiem rozpoznawczym rzeszowskiej odsłony festiwalu, wystąpią m. in. dwie ukraińskie artystki: Alyona Alyona (sensacja i nowa gwiazda ukraińskiego rapu, którą dostrzegł już New York Times) oraz Julia Belei w duecie odpowiednio z Królem i Anią Rusowicz.
W Lublinie poza wysmakowaną muzyką spod znaku alternatywy z najwyższej półki, w tym muzycznymi gośćmi z Ukrainy, zobaczymy dwie wystawy plakatów Klubu Ilustratorów Pictoric: „Support Ukraine PIC | Obraz wojny” oraz „Yellow&Blue”. W ramach Wschodniego Expressu nie zabraknie też ciekawych spotkań z literaturą, w tym premier książek ukraińskich autorów, przełożonych na język polski i wydanych w naszym kraju, np. Łesia Beleja „Lustrzany sześcian", czy Wano Krugera „Ostatni pocałunek Ilicza". W programie również spotkanie z Kateryną Babkiną oraz Mykołą Riabczukiem.
W Białymstoku okazją do rozmowy o współczesnej Ukrainie i realiach życia w stanie wojny będzie spotkanie z Katarzyną Łozą autorką książki „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”. Usłyszymy też tradycyjne pieśni z Polesia oraz adresowane dla najmłodszych – ukraińskie i polskie baśnie.
- Wschód Kultury stanowi skuteczną i dobrze przyjmowaną przez mieszkańców miast partnerskich formę wzajemnego poznawania się i prezentacji kulturowej różnorodności Polski wschodniej. Razem z naszymi partnerami tworzymy przestrzeń inspiracji i wymiany doświadczeń, a kolejne edycje Wschodu Kultury potwierdzają, że współpraca kulturalna między największymi i najważniejszymi miastami Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia a naszymi bliższymi i dalszymi sąsiadami daje niezwykłe efekty – dodaje prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK).
Wschód Kultury to interdyscyplinarny festiwal, który ma już stałe miejsce na mapie kulturalnej Polski. Łączy różne dziedziny twórczości artystycznej, style i gatunki. Na festiwalu goszczą obok muzyki także film, teatr, sztuki plastyczne, taniec, fotografia oraz literatura. Festiwal organizuje Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z niezależnymi twórcami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Program festiwali opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów ościennych.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pełny program w załączonej poniżej informacji prasowej.