Ustawienia i wyszukiwarka
Wprowadzanie zmiany: przewodnik po ewaluacji partycypacji obywatelskiej na poziomie centralnym │Podręcznik
Działania partycypacyjne są dzisiaj centralnym elementem procesów kształtowania polityk publicznych, nie można ich jednak dobrze koordynować bez przeprowadzania sprawnej ewaluacji. O tym, jak ją przeprowadzić, traktuje podręcznik Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.
Choć ewaluacja to względnie nowy element działań partycypacyjnych, w miarę jak rośnie ich skala i popularność, coraz częściej dostrzega się jego kluczowe znaczenie. Potrzeba oceny efektywności różnych podejść, poprawy możliwości rozliczenia procesów i wyciągania wniosków z doświadczenia staje się coraz większa. Autorzy zwracają uwagę, że nie zawsze przeprowadzenie procesu ewaluacyjnego wiąże się z ogromnym nakładem pracy, pokazują, jakie są niezbędne elementy procesu, oraz na co trzeba zwracać szczególną uwagę.
Autorzy podręcznika dają nam szereg pożytecznych porad, pokazują, jak stworzyć atmosferę obywatelskiego zaangażowania, w jaki sposób postawić dobre cele, kiedy rozpocząć, i wreszcie jak zakończyć cały proces. Znaczną część całej publikacji stanowią aneksy, które dodatkowo ułatwiają korzystanie z niej. Udostępniono słowniczek, tabele z propozycjami, jak uzyskać interesujące nas dane, studium przypadku, zasady dobrej praktyki, oraz bogatą netografię.
Cały podręcznik dostępny jest TUTAJ.