Solidarni z Ukrainą!
Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami z Ukrainy i w pełni się z nimi solidaryzujemy. Kierujemy ku nim wszystkie najserdeczniejsze myśli i wyrazy wsparcia. Pamiętamy o ukraińskich artystach, twórcach, wszystkich ludziach i instytucjach kultury.
#SolidarnizUkrainą #Ukraina #stopwojnie
Сьогодні ми всією душею з нашими сусідами з України і повністю їх підтримуємо. Надсилаємо наші найсердечніші побажання та слова підтримки для них. З думками про українських митців, артистів, усіх людей та культурні інституції.
#солідарнізУкраїною #Україна #нівійні
Solidarni z Ukrainą
Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna. Przerażające obrazy, które oglądamy za pośrednictwem mediów to nie film, to nie koszmar senny, to rzeczywistość, z którą nie można się pogodzić.
Bestialska napaść na Ukrainę stanowi naruszenie podstawowych praw, na których oparta jest nasza współczesna cywilizacja, powojennego ładu i zasad pokojowego współistnienia w Europie. Integralność terytorialna i prawo do życia w pokoju Ukrainy zostały brutalnie pogwałcone. Nasi sąsiedzi tracą życie, domy, dorobek życia. Trudno opisać słowami ich tragedię… Wszyscy, którzy znają historię XX wieku, wiedzą, jak nieludzka jest wojna. W Polsce tego boleśnie doświadczyliśmy i bardzo dobrze pamiętamy.
W pełni solidaryzujemy się z naszymi sąsiadami. Całym sercem jesteśmy z nimi. Kierujemy ku nim najserdeczniejsze myśli i wyrazy wsparcia. Pamiętamy o ukraińskich twórcach, wszystkich ludziach i instytucjach kultury. Z wielkim niepokojem myślimy o artystach, których poznaliśmy, gościliśmy i z którymi współpracowaliśmy podczas kolejnych edycji Wschodu Kultury i Eufonii oraz o kilkuset stypendystach Gaude Polonia, szczególnie tych, którzy mieli do nas wkrótce przyjechać w ramach tegorocznej edycji programu. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by im w tym pomóc. Zastanawiamy się nad innymi formami wsparcia i zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w pomoc instytucjonalną i indywidualną dla naszych sąsiadów, którzy w tych dniach doświadczają niewyobrażalnej tragedii.
Każdy z nas może pomóc
Jedną z najszybszych i najprostszych form wsparcia mogą być wpłaty na specjalne fundusze zarządzane przez profesjonalne, wyspecjalizowane organizacje pozarządowe, np. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polską Misję Medyczną, Polski Czerwony Krzyż, Cartias Polska, Polską Akcję Humanitarną, itp. Organizowanych jest również bardzo wiele zbiórek rzeczowych, których celem jest zaspokojenie najpilniejszych potrzeb.
Organizacje pozarządowe, samorządy, firmy i osoby prywatne, które chcą przyłączyć się do akcji wspierania uchodźców ukraińskich w Polsce, ale też osób cywilnych przebywających na terenie Ukrainy i broniących suwerenności swej ojczyzny, mogą to uczynić poprzez specjalnie utworzony w tym celu portal rządowy pomagamukrainie.gov.pl.
Jest to nie tylko serwis gromadzący informacje o zorganizowanej pomocy na terenie całej Polski, do której można dołączyć, ale również miejsce, gdzie osoby szukające pomocy i ratunku przed wojną mogą zgłaszać swoje prośby o pomoc i potrzeby. Do wyboru jest wiele możliwości i celów. Nie bądźmy obojętni wobec przemocy i śmierci, której niewinnymi ofiarami są sąsiedzi zza naszej wschodniej granicy. Nie odwracajmy oczu od zbrodni i nieszczęścia. Okażmy solidarność.
Współdziałanie ministrów kultury
Podczas zdalnego spotkania ministrów kultury Trójkąta Lubelskiego, tj. Polski, Litwy i Ukrainy, które odbyło się 28 lutego br., jednomyślnie zostały potępione agresywne działania Federacji Rosyjskiej, w tym zagrażające dziedzictwu kulturowemu i własności kulturalnej Ukrainy. Ministrowie Polski i Litwy przekazali wyrazy pełnego wsparcia dla Ukrainy i deklarację dalszej pomocy we wszelkich niezbędnych zakresach, w tym dla ukraińskich instytucji kultury oraz na rzecz ochrony dziedzictwa. Minister Kultury Ukrainy wyraził gorące podziękowanie dla polskiego i litewskiego rządu oraz obu narodów za wsparcie okazywane jego krajowi.
Uczestnicy w spotkaniu ministrowie kultury zobowiązali się też do podjęcia wszelkich możliwych działań o wykluczenie Federacji Rosyjskiej z organizacji, komitetów i programów międzynarodowych.
Ze względu na to, że Federacja Rosyjska łamie umowy międzynarodowe i normy społeczne, wymagamy, żeby w następstwie sankcji politycznych, gospodarczych, sportowych i innych zostały nałożone na nią również sankcje w dziedzinie kultury, a tym samym ograniczona została jej kulturowa obecność na arenie międzynarodowej. W tym de facto totalitarnym państwie kultura pełni funkcję służebną i służy jako propaganda polityczna – napisali we wspólnym apelu minister kultury oraz ludzie kultury Ukrainy.
Apel można podpisywać na stronie: https://arts.gov.ua/urge-to-impose-cultural-sanctions/.
Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla, że w obliczu bezprecedensowej agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, która jest bliskim sąsiadem i sojusznikiem Polski, współpraca kulturalna z Rosją w żadnym wymiarze nie jest możliwa.
Nie pozostajemy obojętni wobec inwazji militarnej Rosji na suwerenne i niepodległe państwo ukraińskie, dlatego zdecydowanie rekomendujemy instytucjom wstrzymanie przedsięwzięć kulturalnych realizowanych we współpracy z podmiotami rosyjskimi – zaznacza wicepremier, prof. Piotr Gliński