Ustawienia i wyszukiwarka
O programie
"Zwrotnice Czasu" pierwszy raz przełożyliśmy w 2009 roku. Wtedy to Narodowe Centrum Kultury rozpisało konkurs literacki pod tym samym tytułem. Ciepłe przyjęcie rozłożonej na kilka miesięcy zabawy, doprowadziło do inauguracji serii książkowej, której pierwszym tomem była długo oczekiwana "Burza" Macieja Parowskiego. Z czasem przybywało kolejnych tytułów sygnowanych pierwszorzędnymi nazwiskami pisarzy: Marcin Wolski, Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski, Jacek Inglot, Zbigniew Wojnarowski, Wojciech Szyda. Ich lista wciąż pęcznieje!
"Zwrotnice czasu" są zawsze obecne na ważnych imprezach poświęconych literaturze science fiction. Ponadto przy okazji ukazywania się nowych tytułów serii, "Zwrotnice" same stają się przedmiotem debat. Często bardzo emocjonujących.
Po co to wszystko?
Historie alternatywne to niezwykle elastyczna i stymulująca intelektualnie konwencja. Pytanie: co by to było, gdyby? pozwala nie tylko na badanie tego, co wydarzyło się naprawdę, ale także na tworzenie alternatywnych wariantów historii. Daje asumpt do poszukiwań hitoriozoficznych, całkiem praktycznie edukuje z geostrategii. Last but not least - uczy historii. Bowiem, żeby móc stworzyć świat alternatywny, trzeba najpierw świetnie poznać ten, którego alternatywę chce się stworzyć.
Narodowe Centrum Kultury dba o to, by "Zwrotnice Czasu" były coraz lepiej naoliwione. Trzyletnia działalność obfitującą w znaczną ilość recenzji, liczne nominacje do nagród literackich i trofea, zobowiązuje do dalszych działań.