Zaśpiewajmy „Marsz Pierwszej Brygady” i „Rozkwitały pąki białych róż”
W związku z obchodzoną 15 sierpnia rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 r. przypominamy piosenki: „Marsz Pierwszej Brygady” i „Rozkwitały pąki białych róż” w wykonaniu Janusza Szroma oraz Nuli Stankiewicz.
Nula Stankiewicz, „Rozkwitały pąki białych róż”
Utwór niekiedy określany jest wręcz mianem hymnu żałobnego, jako że opowiada historię żołnierza – Jana, a zdrobniale Jasieńka czy Jasiuleńka – na którego powrót z wojny próżno czeka ukochana. Słowa piosenki spisano w latach I wojny światowej, wówczas też skomponował do niej muzykę – najbardziej dziś znaną spośród kilku równolegle istniejących wersji – Mieczysław Kozar-Słobudzki (1884–1965), oficer artylerii legionowej, a także literat, kompozytor, dyrygent i pedagog.
Z akompaniamentem ze śpiewnika: www.zaspiewajmy.pl/song/rozkwitaly-paki-bialych-roz w wykonaniu Nuli Stankiewicz!
Tytuł: Rozkwitały pąki białych róż (1916-1918)
Słowa: Kazimierz Wroczyński/Jan Emil Lankan
Muzyka: Mieczysław Kozar-Słobudzki
Akompaniament: Piotr Wyleżoł
Janusz Szrom, „Marsz Pierwszej Brygady”
Słowa tej pieśni napisali w roku 1917 dwaj leguni: Tadeusz Biernacki (1899–1974) i Andrzej Tadeusz Hałaciński (1891–1940). Kolejne zwrotki powstawały w latach 1918–1925. Niemal od razu powstały animozje, podejrzenia o plagiat, spory o autorstwo. Wojskowe Biuro Historyczne w roku 1939 zadecydowało, że autorstwo pieśni jest wspólne, niepodzielne. Powszechnie jednak słowa pierwszych zwrotek uważano za lepiej napisane. Józef Piłsudski brał stronę Biernackiego, przyjął go w Belwederze; nie wiemy, o czym rozmawiali, ale po wizycie Biernacki napisał kilka kolejnych zwrotek, równie istotnych, choć niestety już nie tak dobrych, nie tak łatwo wpadających w ucho jak poprzednie.
Z akompaniamentem ze śpiewnika: www.zaspiewajmy.pl/song/marsz-pierwszej-brygady w wykonaniu Janusza Szroma!
Tytuł: Marsz Pierwszej Brygady (Pierwsza Brygada, My, pierwsza Brygada) (1917-1925)
Słowa: Tadeusz Biernacki, Andrzej Tadeusz Halaciński
Muzyka: Do „Marsza nr 10” orkiestry kieleckiej Straży Ogniowej
Akompaniament: Dominik Wania
Czekamy także na Wasze nagrania!
Najciekawsze zamieścimy na naszej stronie.
Piosenki, które znajdziecie w naszym śpiewniku powstały w latach 1918 – 2018 (jest kilka wcześniejszych, uzasadnionych historycznie wyjątków), a ich wybór dokonany został w oparciu o szeroko rozumiane pojęcia patriotyzmu i państwowości.
Piosenki te obrazują Polskę w kontekście zmian pokoleniowych, obyczaju i życia codziennego Polaków żyjących w XX i XXI wieku. Śpiewnik umożliwi zapoznanie się z oryginalnym (o ile to możliwe) wykonaniem piosenek, wysłuchanie i pobranie akompaniamentu, tekstu i nut poszczególnych utworów.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.