Ustawienia i wyszukiwarka
O projekcie
Narodowe Centrum Kultury po raz kolejny wzbogaciło przestrzeń Warszawy w ważne treści kulturowe i walory estetyczne. W sercu stolicy, na placu przy stacji metra Centrum powstało nowe streetartowe dzieło, przedstawiające luminarzy polskiej literatury: Gabrielę Zapolską, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza oraz Cypriana Kamila Norwida.
Panowie literaci - na mocy decyzji Sejmu RP, który w ten sposób upamiętnił okrągłe rocznice ich urodzin - zostali patronami 2021 roku. Gabriela Zapolska jest z kolei tegoroczną autorką prezydenckiej akcji Narodowego Czytania. Na muralu pisarze, sportretowani w komiksowym stylu, prowadzą ze sobą dialog, ale zwracają się też do publiczności, którą zapraszają do zatrzymania, refleksji i lektury. W dymkach towarzyszącym ich wizerunkom, znalazły się cytaty odwołujące się do wartości, emocji, sztuki.
Mural powstawał etapami, a procesowi tworzenia towarzyszyła akcja #zdjęciez polegająca na opublikowaniu w mediach społecznościowych zdjęcia (mogło być selfie), wykonanego na tle wizerunku jednego z mistrzów słowa sportretowanych na muralu, opatrzonego stosownym hasztagiem, oraz oznaczeniu przy zdjęciu profilu facebookowego lub instagramowego NCK. Do udziału w akcji zachęcali: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK oraz aktorzy: Krzysztof Szczepaniak i Edyta Jungowska. Autorzy pierwszych dziesięciu publikacji otrzymali w prezencie od NCK książki oraz zestawy gadżetów.
Portrety kolejnych mistrzów słowa pojawiały się na muralu co tydzień. Pierwszym bohaterem, którego wizerunek ujrzał światło dzienne, był Cyprian Kamil Norwid - wybitny i ponoć najczęściej cytowany polski pisarz, poeta, grafik, malarz, rzeźbiarz, filozof. Dwusetną rocznicę jego urodzin będziemy świętować 24 września.
Drugą odsłonę muralu stanowił wizerunek Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych polskich poetów, prozaików, dramatopisarzy XX w., scnearysty. W tym roku, 9 października, obchodzimy setną rocznicę jego urodzin.
Gabriela Zapolska - aktorka, dramato- i powieściopisarka, publicystka, krytyczka teatralna
i artystyczna, która zmarła przed stu laty – 21 grudnia 1921 r. Lekturą tegorocznej, jubileuszowej dziesiątej edycji Narodowego Czytania będzie „Moralność pani Dulskiej” – najbardziej znane dzieło tej znakomitej autorki, w którym wykpiwa moralną obłudę mieszczaństwa.
Zwieńczeniem streetartowej akcji stał się wizerunek Stanisława Lema - jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. 12 września 2021 r. mija równo 100 lat od dnia jego urodzin.
Autorką muralu na warszawskiej Patelni jest Maria Garcarz – krakowska ilustratorka, która rysuje technikami cyfrowymi. Tworzy ilustracje do książek dla dzieci, okładek książek, gazet
i kart okolicznościowych.
www.patroni.nck.pl