Ustawienia i wyszukiwarka
Euro-Śródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh
Euro-Śródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh została powołana jako instytucja odpowiedzialna za realizację trzeciego filaru Partnerstwa Euro-Śródziemnomorskiego, a jej zadania to m.in. promocja wymiany intelektualnej, społecznej i kulturalnej w regionie, docieranie do opinii publicznej poprzez bezpośredni i osobisty kontakt, oraz wzbudzanie postawy otwartości i wzajemnego szacunku. Fundacja zatem przede wszystkim ma za zadanie wspierać i mobilizować społeczeństwa obywatelskie oraz promować ideę dialogu międzykulturowego.
Fundacje tworzą przedstawiciele państw basenu Morza Śródziemnego, tj. państwa członkowskie Unii Europejskiej, Maroko, Algieria, Tunezja, Egipt, Izrael, Autonomia Palestyńska, Liban, Syria, Turcja, Jordania. Fundacja działa jako „sieć sieci” (network of networks), czyli organizacja składająca się z sieci narodowych skupiających instytucje i organizacje z danego kraju aktywne na polu współpracy kulturalnej. Siedzibą Fundacji jest Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie.
Swoje założenia Fundacja realizuje poprzez przyznawanie patronatów ważnym wydarzeniom artystycznym promującym wzajemne poznanie i dialog międzykulturowy, promowanie Procesu Barcelońskiego m.in. w swoim biuletynie i stronie internetowej, w mediach. Wspiera działania mające na celu promocję dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego np. poprzez przyznawanie specjalnych grantów oraz nagród.
Celem Fundacji jest wspieranie najszerzej rozumianej wymiany kulturalnej i intelektualnej (w tym tworzenie własnych projektów), z udziałem dziennikarzy i młodych ludzi reprezentujących oba brzegi Morza Śródziemnego, oraz patronowanie wybranym wydarzeniom. Postulowane są także działania na rzecz mobilności artystów i ludzi kultury, promocji idei społeczeństwa obywatelskiego, poszanowania zasad demokracji, praw człowieka i równości dostępu do kultury.
Główne cele do osiągnięcia których Fundacja winna dążyć to aktywność w następujących obszarach:
-
walka z rasizmem i ksenofobią, jak również z wszelkimi innymi formami dyskryminacji,
-
stawianie czoła wszelkiego rodzaju ekstremizmom – bez względu na źródło ich pochodzenia,
-
odkrywanie wspólnych korzeni i dziedzictwa oraz propagowanie idei, iż wszyscy dzielimy ten sam los,
-
wspieranie wolności słowa i prawa do krytyki – przy zachowaniu podstawowych zasad szacunku dla przekonań innych oraz praw człowieka.
-
promowanie koncepcji dynamicznego dialogu miedzy kulturami
-
wzmocnienie zaplecza intelektualnego współpracy w dziedzinach takich jak prawa człowieka, zrównoważony rozwój, społeczeństwo obywatelskie, gender i młodzież,
-
współtworzenie euro-śródziemnomorskiej przestrzeni współpracy, wymiany, wzajemnego zrozumienia i pokoju,
-
wspieranie współpracy ponad granicami,
-
promowanie stałej debaty o problematyce kulturowej we współpracy z dziennikarzami, pisarzami, artystami i filmowcami,
-
zachęcanie do współpracy między różnymi organizacjami przy organizacji festiwali, wystaw, seminariów,
-
wspieranie inicjatyw mających na celu zapobieganie rasizmowi i ksenofobii.
- Kampania „1001 działań na rzecz dialogu”
„1001 działań na rzecz dialogu” jest międzynarodową kampanią, która, korzystając ze specyficznej struktury Fundacji (sieć sieci), ma zmobilizować ludzi i instytucje pod wspólnym hasłem promocji dialogu w roku 2008, Europejskim Roku Dialogu Międzykulturowego. Aby zwiększyć oddziaływanie kampanii postanowiono skumulować większość działań w maju 2008. Kulminacją będzie „Noc dialogu” podczas której wydarzenia związane z dialogiem międzykulturowym zostaną zsynchronizowane we wszystkich krajach Fundacji. Naczelną ideą kampanii jest przekonanie, że dzięki wspólnemu działaniu na rzecz jednego celu, czyli dialogu między kulturami, ludźmi i krajami, istnieje szansa na prawdziwe zmiany.
Zobacz więcej informacji na temat kampanii
- Built a Bridge Campaign
“Built a Bridge Campaign” jest jednym z najważniejszych projektów organizowanych przez sama Fundację. Powstał on w odpowiedzi na sytuacje w Palestynie, Izraelu i Libanie po zakończeniu działań wojennych latem 2006 roku jako próba stworzenia mechanizmu ułatwiającego proces budowania pokoju w oparciu o kulturę i odbudowanie wzajemnego zaufania pomiędzy stronami. Zdaniem autorów projektu jedynie działania w sferze kultury mogą w znaczący sposób przyczynić się do przywrócenia równowagi psychicznej mieszkańców lokalnych społeczności i ich aktywizacji. W ramach projektu realizowane są zarówno odrębne działania w poszczególnych państwach jak również wydarzenia transgraniczne.
Zobacz więcej informacji o projekcie
- Dialog 21: Dialog Młodzież na temat wzajemnego szacunku
W związku z kryzysem powstałym po publikacji w wielu europejskich gazetach podobizn Mahometa, ale także rosnącym zainteresowaniem ze strony obywateli państw arabskich kultura europejska, Fundacja im. A. Lindh postanowiła rozpocząć sześciomiesięczną kampanię wzajemnej tolerancji religijnej i kulturalnej. Fundacja zaprosiła młodych ludzi pomiędzy 18 i 25 rokiem życia do zadawania za jej pośrednictwem pytań dotyczących problemów różnorodności kulturowej swoim rówieśnikom z innych krajów. Wszystkie pytania i propozycje zostały zebrane a następnie przedstawione rządom wtedy 35 państw Partnerstwa Euro- Śródziemnomorskiego. Stu młodych ludzi, którzy przedstawili najciekawsze materiały otrzymało nagrody oraz zostało zaproszonych do udziału w warsztacie, podczas którego istniała możliwość dyskusji i rozwoju własnych idei. Kampania trwała do 31 sierpnia 2006 roku.
-
Platforma dla nauczycieli dotycząca różnorodności kulturowej i religijnej
Fundacja przygotowała na lata 2005-2008 program szkoleń i seminariów przeznaczonych dla nauczycieli pod nazwą Euro- Med Teacher Training Programme. Program przygotowany jest we współpracy z Arab League, Cultural and Scientific Organizations (ALESCO) oraz Radą Europy. Ma ona na celu przekazanie nauczycielom umiejętności i materiałów związanych z różnorodnością kulturową i religijną, zrównoważonym wzrostem, edukacją na rzecz człowieka i demokracją. Każdego roku odbywa się szereg spotkań, których rezultaty można oglądać na specjalnie stworzonej platformie internetowej (http://www.euromedalex.org/En/resources.html). Platforma udostępnia materiały szkoleniowe, dokumenty i podsumowania działań w zakresie szkoleń.
- Cross Borders Artists Group
Projekt miał na celu promocję dialogu międzykulturowego w Libanie, Palestynie i Izraelu przy udziale czterech artystów z krajów regionu euro-śródziemnomorskiego. Składał się on z czterech faz w których uczestniczyli wybrani artyści:
- warsztaty „Art for Social Transformation”(18-29 czerwca 2007)
- „Intercultural Art Tour”- tygodniowy pobyt artystów w każdym z czterech krajów w czasie którego artyści uczestniczą w warsztatach z lokalnymi artystami(15 lipca- 15 sierpnia 2007)
- wystawa „White Hope and Dialogue Among Wounds of War”(jesień 2007) - prezentacja rezultatów warsztatów z lokalnymi artystami
-
sympozjum „Freedom of Art in Conflict and Post Conflict Situations” (jesień 2007) organizowane przez Instytut Goethego w Bejrucie. Celem konferencji, w której wzięli udział zarówno artyści jak eksperci i intelektualiści, jest odpowiedzenie na pytanie w jaki sposób przekroczyć polityczne i mentalne bariery, żeby ułatwić współprace artystyczną między krajami znajdującymi się w stanie konfliktu.
-
Euro-Med Journalist Prize for Cultural Dialogue
Euro-Śródziemnomorska Nagroda Dziennikarska w dziedzinie Różnorodności Międzykulturowej jest międzynarodowym konkursem dla dziennikarzy, którzy zajmują się problematyka dialogu międzykulturowego w regionie euro-śródziemnomorskim. Konkurs jest organizowany wraz z Międzynarodową Federacją Dziennikarzy (International Federation of Journalist), a jego celem jest zachęcanie dziennikarzy do aktywnego udziału w dialogu międzykulturowym oraz propagowaniu wiedzy na temat różnorodności kulturowej.
W 2007 roku nagrody przyznano:
-
Gedeon Levy (Izrael) za artykuł „The Children of 5767”
-
Jamila Zekhnini (Belgia) za serię artykułów “MusulWomen”
-
Uros Skerl (Słowenia) za artykuł „Why wait for another masacre?”
-
Verichan Ziglioglu (Turcja) za serię artykułów “Arts and Dialogue in Turkey”
Specjalne wyróżnienia przyznano: -
Naddia Al Awady (Egipt) za artykuł „Inside the Palestinian resistance mouvement”
-
Valentino Stefano (Włochy) za artykuł “Cosmopolitan Pyla: Where Cyprus is already re-unified”.
- The Euro- Mediteranean Award for Dialogue Between Culture
Euro-Śródziemnomorska Nagroda w Dziedzinie Dialogu Miedzykulturowego () jest formą wyróżnienia przez Fundację osób i organizacji szczególnie zasłużonych w promowaniu dialogu w rejonie euro- śródziemnomorskim. Zgłaszani kandydaci muszą pochodzić z jednego z 37 krajów partnerskich Euro- Med lub krajów obserwatorów (Libia, Mauretania, Sudan) działających na rzecz dialogu międzykulturowego, równości płci i równych szans w krajach regionu euro- śródziemnomorskiego. Każdego roku ogłaszany jest temat konkursu. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2006 roku pod hasłem „Wzajemny szacunek ludzi różnych religii i wyznań”. W 2007 roku temat konkursu brzmiał: „Kobiety i mężczyźni, ramię w ramię na rzecz równości płci”. Hasłem na 2008 rok jest „Dialog między kulturami poprzez sztukę”.
W roku 2007 nagrody przyznano:
- Rodi Kratsa Tsagaropoulou (wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego),
-
Janowi Willems (twórcy oraz dyrektorowi artystycznemu i programowemu Theatre Day Productions)
Więcej informacji o nagrodzie
Fundacja wydaje comiesięczny elektroniczny biuletyn dotyczący działań Fundacji.
Co roku Fundacja ogłasza konkursy grantowe, w ramach których dofinansowuje projekty poświęcone dialogowi międzykulturowemu w basenie Morza Śródziemnego.
Koordynacja polskiej sieci:
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
31-008 Kraków
Tel.: 12 42 42 802
Fax: 12 421 78 44
E-mail: sanetra@mck.krakow.pl
The Anna Lindh Euro-Mediterranean Foundation for the Dialogue between Cultures was established as an institution responsible for the implementation of the third pillar of the Euro-Mediterranean Partnership, and its objectives include promotion of intellectual, social and cultural exchanges in the region, reaching out to the public by contacting them directly and personally, as well as fostering open-minded attitudes and mutual respect. Therefore, the Foundation aims primarily to support and mobilize civil societies and to promote the idea of intercultural dialogue.
The foundation is resourced by the Mediterranean region countries, i.e. EU member states, Morocco, Algeria, Tunisia, Egypt, Israel, the Palestinian Autonomy, Lebanon, Syria, Turkey and Jordan. The Foundation operates as a network of networks, that is an organisation which brings together national networks comprising institutions and organisations from a given country which are active in the field of intercultural dialogue. The Foundation has its headquarters in the Alexandria Library in Egypt.
The Foundation carries out its objectives by giving patronage to important artistic events promoting mutual knowledge and intercultural dialogue, and promoting the Barcelona Process by means of, for example, its bulletin, website and the media. It supports the activities aimed at promoting intercultural and interfaith dialogue through, for example, awarding special grants and prizes.
The aim of the Foundation is to support the most broadly understood cultural and intellectual exchanges (including the development of own projects) with the contribution of journalists and young people from both shores of the Mediterranean, as well as giving patronage to selected events. Also, its objectives include activities to support the mobility of artists and people of culture, promotion of the idea of civil society, respect for the principles of democracy, human rights and equal access to culture.
In particular, the Foundation should be responsible for activities such as:
-
Fighting with racism and xenophobia as well as any other form of discrimination,
-
Fighting against all sorts of extremisms – regardless of their source and origin,
-
Discovering common roots and heritage, and promoting the idea that we all share the same destiny,
-
Supporting the freedom of speech and the right to criticize while observing the basic principles of respect for the beliefs of other people and human rights.
-
Promoting the concept of the dynamic dialogue between cultures
-
Strengthening intellectual background of the cooperation in fields such as human rights, sustainable development, civil society, gender and youth,
-
Co-creating the Euro-Mediterranean space for cooperation, exchange, mutual understanding and peace,
-
Supporting the cooperation across the borders,
-
Promoting the ongoing debate on cultural issues in cooperation with journalists, writers, artists and film-makers,
-
Encouraging cooperation between various organisations when organising festivals, exhibitions, seminars,
-
Supporting initiatives aimed at preventing racism and xenophobia.
- “1001 actions for dialogue” campaign
“1001 actions for dialogue” is an international campaign which, by means of the specific structure of the Foundation (a network of networks), is supposed to mobilize people and institutions under the common banner of dialogue promotion in 2008, i.e. the European Year of Intercultural Dialogue. In order to increase the impact of the campaign, it was decided that most of the activities would be cumulated in May 2008. The culminating event will be the Dialogue Night, during which the events related to intercultural dialogue will be synchronised in all the countries of the Foundation. The fundamental idea of the campaign is the belief that by working together towards one aim, i.e. the dialogue between cultures, people and countries, there is more chance of real changes.
- Build a bridge campaign
The “Build a bridge” campaign is one of the most important projects organised by the Foundation itself. It was developed in response to the situation in Palestine, Israel and Lebanon following the completion of the military operations in summer 2006 as an attempt to provide a mechanism to facilitate processes of building peace through culture and to re-establish mutual trust between the sides. According to the project authors, it is only cultural activities that can significantly contribute to the mental survival of local communities members and galvanize them into action. The project comprises both country-specific activities and cross-border events.
See more information about the project.
- Dialogue 21: Youth Dialogue on Mutual Respect
In connection with the crisis caused by the publication of the cartoons of Mohhamed in many European newspapers, but also with the growing interest of the citizens of Arab countries in the European culture, the Anna Lindh Foundation decided to launch a six month campaign on mutual respect between cultures and religions. The Foundation invited young people aged between 18 and 25 to ask questions related to cultural diversity issues to young people from different countries. All the questions and proposals were collected and subsequently submitted to the governments of then 35 countries of the Euro–Mediterranean Partnership. The 100 young people who submitted the most interesting materials received awards and were invited to participate in the workshop which provided them with an opportunity for discussion and development of their own ideas. The campaign finished on August 31st, 2006.
- A platform for teachers relating to cultural and religious diversity
For the years 2005-2008, the Foundation has prepared a programme of training courses and seminars intended for teachers called the Euro-Med Teacher Training Programme. The programme was developed in cooperation with the Arab League, Cultural and Scientific Organisations (ALESCO) and the Council of Europe. It aims to provide teachers with skills and materials on cultural and religious diversity, sustainable development, education for human rights and democracy. A number of meetings are held every year and their results can be seen on a specially constructed internet platform (http://www.euromedalex.org/En/resources.html). The platform provides training materials, documents and summaries of training activities.
- The Cross-Border Artists Group
The project aimed to promote intercultural dialogue in Lebanon, Palestine and Israel through the participation of four artists from the Euro-Mediterranean region. The selected artists participated in its four stages, namely:
- The “Art for Social Transformation Workshop” ( June 18th – 19th, 2007)
- “The Intercultural Art Tour”- the one-week stay of the artists in each of the four countries, during which the artists participate in workshops with the local artists (July 15th – August 15th, 2007)
- “White Hope and Dialogue Among Wounds of War” Exhibition (Autumn 2007) – a presentation of the results of workshops with the local artists
- “Freedom of Art in Conflict and Post Conflict Situations” Symposium (Autumn 2007) organised by the Goethe Institute in Beirut. The aim of the conference, which gathered both artists and experts, is to answer the question how to overcome political and mental barriers in order to facilitate artistic cooperation between the countries in conflict.
- The Euro-Med Journalist Prize for Cultural Dialogue
The Euro-Mediterranean Journalist Prize in the field of Intercultural Diversity is an international competition for journalists who deal with the issues of intercultural dialogue in the Euro-Mediterranean region. The competition is organised together with the International Federation of Journalists and its aim is to encourage journalists to contribute to intercultural dialogue and to propagate knowledge about cultural diversity.
In 2007, the prizes were awarded to:
- Gedeon Levy (Israel) for the article entitled “Children of 5767”
- Jamila Zekhnini (Belgium) for the article entitled “Musulwomen”
- Uros Skerl (Slovenia) for the article entitled “Why wait for another massacre”
- Verichan Ziglioglu (Turkey) for the series of articles entitled “Arts and Dialogue in Turkey”
The honorary mentions were: - Naddia Al Awady (Egypt) for the article entitled “Inside the Palestinian resistance movement”
- Valentino Stefano (Italy) for the article entitled “Cosmopolitan Pyla: Where Cyprus is already re-unified”.
The Euro-Mediterranean Award for the Dialogue Between Cultures is a form of recognizing individuals and organisations that have largely contributed to the promotion of dialogue in the Euro-Mediterranean region. The candidates must originate from one of the 37 Euro-Med partner countries or from the observer countries (Libya, Mauritania, Sudan) which work for intercultural dialogue, sexual equality and equal opportunities in the Euro-Mediterranean region countries. The theme of the competition is announced on a yearly basis. The first edition of the competition held in 2006 was entitled “Mutual respect among people of different religions”. In 2007, the theme of the competition was: “Women and men, shoulder to shoulder for sexual equality”. The theme for 2008 is “Dialogue between cultures through art”.
In 2007, the awards went to:- Rodi Kratsa Tsagaropoulou (Vice President of the European Parliament),
- Jan Willems (an artist, artistic and programme director of Theatre Day Productions)
The Foundation publishes a monthly online bulletin on the activities of the Foundation.
Every year, the Foundation announces grant competitions under which it finances projects dedicated to intercultural dialogue in the Mediterranean basin.
Contact
Coordination of the Polish network:
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
31-008 Kraków
Tel.: 12 42 42 802
Fax: 12 421 78 44
E-mail: Sanetra@mck.krakow.pl
- The Euro-Mediterranean Award for the Dialogue Between Culture