Ustawienia i wyszukiwarka
Kolędy Pospieszalskich w Palladium
Zapraszamy na wieczór kolęd w wykonaniu rodziny Pospieszalskich
Rodzinny zespół Pospieszalskich to dwa pokolenia muzyków tworzących orkiestrę złożoną z 15 wykonawców. Realizują własne projekty, od jazzu przez folk do muzyki poważnej. Komponują dla innych wykonawców, tworzą muzykę filmową, aranżacje i orkiestracje widowisk muzycznych.
Wielu muzyków rodzinnego zespołu opanowała grę na kilku instrumentach. Umożliwia to spektakularne zmiany na scenie i bogate aranżacje, od brzmień klasycznych – fortepian, kwartet smyczkowy, instrumenty dęte drewniane – do monumentalnych bigbandowych aranżacji wzbogaconych nowoczesną elektroniką. Są też utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji muzyki źródeł – mazurkowe, ludowe stylizacje, zestawione są z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina czy Szymanowskiego. Jest taniec, chór a’capella i orkiestra dęta, a autorskie aranżacje są okazją do wirtuozerskuch popisów solowych.
Pospieszalscy pokazują że najlepszym miejscem przekazu żywej tradycji jest rodzina. Koncert jest przykładem, że uniwersalne treści można wyrazić współczesnym językiem, w oparciu o dziedzictwo narodowej kultury.
Narodowe Centrum Kultury jest współorganizatorem wydarzenia.
Tradycja kolędowania
Tradycja śpiewania kolęd sięga czasów średniowiecza. Stanowią one wyjątkowy element charakterystyczny dla kultury Rzeczpospolitej. Splatają się tu wątki narodowe, dworskie, mieszczańskie i wiejskie, religijne i folklorystyczne. Żaden inny katolicki kraj nie stworzył tak bogatej bożonarodzeniowej tradycji.
Do dziś, w Polsce i na terenach dawnej Rzeczypospolitej, często już w tamtych językach narodowych, śpiewane są kolędy, kantyczki i pastorałki, wystawiane są jasełka, pielęgnowany jest zwyczaj chodzenia z turoniem. Kościelny i rodzinny obyczaj świętowania Bożego Narodzenia wykształcił na całym terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów ogromną liczbę śpiewów i obrzędów.
Do tego dziedzictwa sięgamy w programie koncertu.