Ustawienia i wyszukiwarka
X Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”. 4-5 czerwca 2016
Jak co roku w czerwcu w Centrum Promocji Kultury na warszawskiej Pradze spotykają się artyści, by śpiewać utwory Jonasza Kofty, utwory premierowe, powstałe w poetyce Patrona Festiwalu oraz utwory traktujące o szeroko pojętej wolności.
W ramach Festiwalu organizowany jest otwarty konkurs wokalny dla solistów oraz zespołów amatorskich i profesjonalnych. W br. Jury Wewnętrzne zakwalifikowało do udziału w Koncercie Konkursowym 26 solistów i zespołów. W ramach nagród głównych przyznawane są Klucze oraz Nagroda ZASP za najlepszą interpretację utworu Jonasza Kofty. W Koncertach Finałowych, przemiennie oprócz Laureatów konkursu, występują artyści i przyjaciele Warszawskiej Sceny Bardów.
W minionych edycjach wystąpili: Artur Andrus, Piotr Bakal, Marek Bałata, Andrzej Brzeski, Grzegorz Bukała, Mirosław Czyżykiewicz, Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Filar, Andrzej Garczarek, Wojciech Gęsicki, Robert Janowski, Stanisław Klawe, Jacek Kleyff, Tomasz Kordeusz, Ryszard Makowski, Jerzy Mamcarz, Bogusław Mec, Antoni Muracki, Bogusław Nowicki, Andrzej Ozga, Marek Piekarczyk, Maciej Pietrzyk, Kuba Sienkiewicz, Stanisław Soyka, Tomasz Szwed, Zbigniew Zamachowski, Roman Ziemlański.
Z okazji Jubileuszu X odsłony Festiwalu organizatorzy wydali płytę „Laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty Moja Wolności 2007-2015”, która przybliża laureatów głównych nagród Złotego, Srebrnego i Brązowego Klucza do tzw. wolności artystycznej oraz nagrody ZASP za najlepszą interpretację utworu Jonasza Kofty.
Media o festiwalu: „Dawno już nie było nam dane być na festiwalu, którego uczestnicy wprawili w niezłą zadumę jurorów. Przy tak wyrównanym poziomie, niezwykle trudną musiała być ostateczna decyzja o nagrodach i wyróżnieniach. Chwała jednak jurorom, że w sporej grupie “startujących” wyłowili prawdziwe perełki. A taką niewątpliwie była laureatka Złotego Klucza – Monika Szymczyk, choć pozostałym nagrodzonym niewiele można ująć. Pomysł “przeplatania” występów laureatów z uznanymi nazwiskami – genialny. Startującym na pewno dodaje to otuchy, a widzom pozwala odetchnąć po emocjach i zażyć lżejszego repertuaru, jak choćby w przypadku Krzysztofa Daukszewicza. I jeszcze to czytanie wierszy, opowiadanie anegdot pomiędzy kolejnymi zjawiskami scenicznymi. Było magicznie. Bądźmy tam za rok”.
„Radio Liryka”
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów oraz Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.
Narodowe Centrum Kultury objęło wydarzenie honorowym patronatem.
Więcej informacji: www.cpk.art.pl