Ustawienia i wyszukiwarka
X Festiwal Filmu Filozoficznego
Festiwal Filmu Filozoficznego to unikatowe interdyscyplinarne wydarzenie, którego celem jest pobudzanie szerokiego grona odbiorców do refleksji filozoficznej za pomocą projekcji filmowych. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce i na świecie działająca nieprzerwanie od 2006 roku. Tegoroczna, jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 19 do 24 kwietnia.
Tematem dziesiątej tej edycji postanowiliśmy uczynić Miłość. Staramy się jednak uciec od jej stereotypowych wyobrażeń, które w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl. Miłość jest tylko punktem wyjścia dla naszych poszukiwań. To jeden z najstarszych, najbardziej powszechnych i nieoczywistych fenomenów światowej kultury podejmowanych i analizowanych poprzez różne filozofie. „Miłość jest sztuką”, jak pisał niemiecki filozof, psychoanalityk Erich Fromm. Skupiamy się na jej nietypowych i nieoczywistych reprezentacjach uchwyconych w filmach z całego świata. Będzie to punkt wyjścia dla naszych poszukiwań.
Festiwal charakteryzuje wysoka wartość merytoryczna połączona z przystępnością odbioru. Nie wymaga od swoich odbiorców wysokich kompetencji kulturowych, ale pomaga im je osiągnąć poprzez prezentowanie szerokich kontekstów społeczno-kulturowych w wybranych filmach. Będzie także miejsce na podsumowanie poprzednich edycji i wyznaczenie dalszych szlaków poszukiwań i refleksji nad filmem w ujęciu filozoficznym.
Jednym z wydarzeń będzie panel „Obrazy miłości w kinie polskim – filmowanie jest filozofowaniem”, w ramach którego podjęte będą wątki: egzystencjalne, problem samotności i emocjonalnej pustki czy uczucia w epoce nomadyczności. Panel poprowadzi prof. Małgorzata Radkiewiecz. Wśród spotkań w ramach festiwalu można wyróżnić spotkanie z prof. Jerzym Vetulanim poprzedzone projekcją filmu Agnieszki Piotrowskiej „Poślubiona Wieży Eiffel’a”, który będzie punktem wyjścia do rozmowy z udziałem reżyserki, które poprowdzi Krzysztof Bielwski (21 kwietnia, kino MIKRO).
Gościem Specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie Mieke Bal, holenderska badaczka, teoretyk kultury i artystka audiowizualna. 23 kwietnia 2016 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK odbędzie się światowa premiera jej najnowszego filmu - „Reasonable Doubt” poświęconego nowemu obliczu Kartezjusza! W ramach festiwalu odbędzie się także spotkanie z Gościem specjalnym Festiwalu Iwanem Wyrypajewem. To niektóre propozycje festiwalu, poza pokazami filmowymi przewidujemy wiele spotkań dyskusyjnych z ludźmi kultury, a także imprezy towarzyszące.
Festiwal jest otwarty na szeroką i zróżnicowaną publiczność, również tym mniej obytym z filozofią, którym oferuje możliwość poznania nowych treści oraz objaśnianie filozoficznych i kulturowych odwołań. Głównym celem, wyróżniającym nas wśród bogatej oferty festiwali filmowych, jest skłonienie publiczności do dyskusji bezpośrednio po seansach filmowych i refleksji filozoficznej bez względu na posiadany stan wiedzy.
Więcej informacji: festiwalfilmufilozoficznego.com