Ustawienia i wyszukiwarka
Projekt „Nie Bądź Głuchy na Kulturę”
Projekt „Nie Bądź Głuchy na Kulturę - analiza szans i barier dla uczestnictwa Głuchych w życiu kulturalno-artystycznym” ma na celu zbadanie miejsca tej mniejszości językowej wobec dominującej kultury oralnej (kultury języka mówionego). Projekt przewiduje analizę dotychczasowej działalności instytucji i organizacji kulturalnych na rzecz osób głuchych oraz zweryfikowanie postaw, świadomości i motywacji samych osób głuchych do udziału w życiu kulturalno-artystycznym. Projekt został objęty patronatem Narodowego Centrum Kultury.
Jest to pierwszy tego typu projekt przeprowadzany w Polsce na skalę ogólnokrajową, prowadzony równolegle na dwóch płaszczyznach: naukowej oraz kulturalnej. Za stronę naukową projektu odpowiedzialny jest zespół badawczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz specjaliści w dziedzinie surdopedagogiki. Efektem przeprowadzonych badań będzie katalog rekomendacji dla różnorakich instytucji (m.in. domów kultury, organizacji pozarządowych, bibliotek, muzeów), służący docelowo zwiększeniu udziału osób głuchych w życiu kulturalnym i artystycznym. Działania o charakterze kulturalnym obejmują szereg inicjatyw promujących Kulturę Głuchych w różnych miejscach Polski.
Projekt „Nie Bądź Głuchy na Kulturę - analiza szans i barier dla uczestnictwa Głuchych w życiu kulturalno-artystycznym” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Fundację Między Uszami oraz partnera, firmę Far Beyond Business. Projekt potrwa do grudnia 2014 roku.
Co już się zadziało?
BADANIA NT. UCZESTNICTWA OSÓB GŁUCHYCH W KULTURZE
Koordynatorki regionalne od października do lutego badały za pośrednictwem ankiet wśród osób niesłyszących oraz wywiadów fokusowych z niesłyszącymi artystami ich uczestnictwo w życiu kulturalnym. Wyniki opracowują specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
FESTIWAL POEZJI MIGANEJ
28 czerwca w Krakowie, w Klubie Rotunda odbył się Festiwal Poezji Miganej. W ramach Festiwalu zaprezentowano różnorodną twórczość artystów głuchych – poezja migana, pantomima, kabaret, performance, fotografia, malarstwo, grafika. Głównym punktem Festiwalu był konkurs poezji miganej. Można było obejrzeć także inne występy artystyczne, prezentacje i wykłady na temat Kultury Głuchych, wziąć udział w warsztatach języka migowego. Cały Festiwal miał zapewnioną obsługę tłumaczy Polskiego Języka Migowego.
LABORATORIUM W KATOWICACH
20 lipca w Katowicach, w klubie Katofonia odbyło się „Laboratorium Kultury Głuchych”. Tym razem mogliśmy zapoznać się z twórczością artystyczną kilku artystów ze Śląska. Występy były bardzo zróżnicowane pod względem tematycznym. Swój dorobek przedstawili malarze, fotograficy, tancerze artyści estradowi a nawet projektanci mody.