Ustawienia i wyszukiwarka
Gala Nagrody im. Jerzego Turowicza
Anne Applebaum i Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. Jerzego Turowicza. Wręczenie statuetek odbędzie się 11 grudnia w Krakowie podczas uroczystej gali, której współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.
Anne Applebaum otrzymała nagrodę za dorobek dziennikarski i pisarski, który jest szczególnie cennym i ważnym wkładem w opis historii Europy Środkowo-Wschodniej, transformacji krajów postkomunistycznych w kierunku demokracji, a także za wskazywanie konieczności zastanawiania się nad stanem dzisiejszej demokracji. Nagroda jest także wyrazem docenienia dbałości o najwyższe standardy dziennikarskie.
Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej został laureatem za wieloletnią pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży, utworzenie Punktu Interwencji Kryzysowej na granicy polsko-białoruskiej, prowadzenie szkoły dla Ukraińców, budowanie środowiska otwartego na dialog ekumeniczny i międzyreligijny, działania na rzecz słabszych, bycie symbolem chrześcijaństwa. Stołeczny KIK to symbol dbania o jak najlepsze wychowanie, otwartość i wspieranie najbardziej potrzebujących.
Nagroda ustanowiona w stulecie urodzin współtwórcy i wieloletniego redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe bądź pracę z dziedziny nauk humanistycznych, znajdujące się w kręgu wartości, które były bliskie Jerzemu Turowiczowi i tematów, do których wracał w swojej publicystyce i działalności publicznej.
Nagrodę stanowią statuetka oraz nagroda pieniężna. Wręczenie odbędzie się w środę, 11 XII 2024 roku o godz. 18 w Muzeum Manggha w Krakowie (wstęp za zaproszeniami). Będzie to także okazja do prezentacji najnowszych projektów i planów Fundacji Jerzego Turowicza, w tym do prezentacji zwiastunu filmu i wystawy poświęconej Wiślnej 12 – historycznej siedziby redakcji „Tygodnika Powszechnego”.
Współorganizatorami gali Nagrody są Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Kyoto-Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Open Horizon i Miasto Kraków.
Patronami medialnymi są „Gazeta Wyborcza”, „Miesięcznik Kraków i Świat” „Radio Kraków” i „Tygodnik Powszechny”.