Ustawienia i wyszukiwarka
Festiwal im. Piotra Skrzyneckiego
Festiwal im. Piotra Skrzyneckiego organizowany jest już po raz piąty przez Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, w mieście dzieciństwa Patrona Festiwalu i jego Honorowego Obywatela. To jedyny w Polsce festiwal Jego imienia – genius locis najznamienitszego polskiego kabaretu, jakim bez wątpienia jest znana na całym świecie Piwnica pod Baranami. Początek 12 listopada 2013 r.
Pięciodniowe święto muzyki, poezji i teatru jest jedynym tego typu projektem w kraju, w który angażuje się nie tylko krakowska Piwnica pod Baranami, ale także legendy polskiej piosenki, filmu, fotografii i teatru. Festiwal łączy zatem wszystkie te, wzajemnie uzupełniające się, dziedziny i nawiązuje do wszechstronnych działań Piwnicy pod Barnami.
Ważnym celem projektu jest także promocja utalentowanych młodych artystów śpiewających utwory będące ostoją dobrego tekstu wspartego niebanalną muzyką. Debiut, jaki gwarantuje prestiżowa pierwsza nagroda w Przeglądzie Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego - występ w siedzibie Kabaretu Piwnica pod Baranami - może stać się początkiem kariery na miarę tych, którzy zaczynali w Piwnicy. Osoby zasiadające w jury konkursu zajmują wysokie pozycje w branży muzycznej, a ich decyzje mogą wpłynąć na dalszy przebieg kariery zawodowej uczestników.
Festiwal startuje 12 listopada warsztatami E-MULTIPOETRY, będącymi praktycznym kursem pisania tekstów piosenek. Przy wykorzystaniu nowoczesnych mediów pozwalają one uczestnikom rozwijać kreatywność, zdobyć nowe umiejętności, doskonalić techniki pisarskie w różnych gatunkach literackich. Warsztaty poprowadzi Michał Zabłocki - pomysłodawca projektu e-multipoetry, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (najstarszej w Polsce szkoły kreatywnego pisania), autor wielu tomików wierszy, popularnych blogów, tekstów piosenek i multimedialnych poetyckich inicjatyw.
Po zakończeniu warsztatów, na scenie MDK pojawi się Czesław Mozil. Jego płyta pt. Debiut zawiera utwory napisane przez internautów na portalu e-multipoetry. Wejściówki na koncert Czesława można zdobyć biorąc udział w konkursie na fan page`u MDK pod adresem www.facebook.com/mdkmm.
Drugiego dnia Festiwalu zapraszamy na WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII „PIOTR S.” autorstwa Ryszarda Korneckiego i Zbigniewa Łagockiego - wybitnych polskich fotografików, związanych z Piwnicą pod Baranami. W wernisażu udział wezmą piwniczanie: Krystyna Styrna-Bartkowicz, Sebastian Kudas, Ola Maurer oraz Hieronim Sieński - kolekcjoner i archiwista, którego pamiątki związane z Piotrem wzbogacą ekspozycję. Spotkanie poprowadzi dziennikarka i reżyserka Krystyna Gucewicz.
Trzeci dzień Festiwalu to dzień teatralny. Serdecznie zapraszamy na spektakl pt. „PIEŚŃ ZAKLĘTA”, w przekładzie i reżyserii Marty Klubowicz, na podstawie poezji Josepha von Eichendorffa. Usłyszymy ją częściowo w oryginale, by zabrzmiała muzyka języka, w którym powstała. Pieśni skomponowane przez Piotra Andrzeja Walewskiego, twórcę słynnej „Dezyderaty” zadźwięczą kryształowym sopranem Oli Maurer. W rolę Poety wcieli się pochodzący z Niemiec aktor Fred Apke, a towarzyszyć mu będą wspomniani powyżej Marta Klubowicz, Ola Maurer i Piotr Andrzej Walewski.
Czwartego dnia Festiwalu odbędzie się 5. Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego, którego uczestnicy będą mogli wyśpiewać sobie nagrodę Grand Prix – występ w siedzibie Kabaretu Piwnica pod Baranami. O tym zdecyduje jury, w którym zasiądą: Ola Maurer, Elżbieta Wojnowska, Wacław Krupiński, Jan Poprawa i Robert Zapora. Laureatów konkursu poznamy już wieczorem w pierwszej części koncertu „Wśród pomarańczy na rozdrożach”, na który złożą się utwory z repertuaru Piwnicy wykonane i zaaranżowane przez reprezentujący MDK zespół TAMARYSZE.
Statuetkę Piotra zaprojektował i wykonał Łukasz Niemojewski – rzeźbiarz, autor wielu wizerunków Skrzyneckiego, w tym znanego pomnika przed krakowskim „Zwisem”.
16 listopada w auli Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego odbędzie się koncert galowy wieńczący 5. Festiwal Piotra Skrzyneckiego. Z artystami Piwnicy pod Baranami, w premierowym programie wystąpią gościnnie: Joanna Kulig, Dorota Miśkiewicz, Michał Szpak oraz Piotr Cugowski. Widzowie będą mieli niepowtarzalną szansę usłyszeć zupełnie nowe, unikatowe wykonania piwnicznych utworów. Koncert „Gdzie jest Piotr...” to nie tylko wspomnienie o Skrzyneckim, ale także hołd złożony mu przez artystów.