Ustawienia i wyszukiwarka
„Bajka Pana Kleksa” – pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy!
W Katowicach w grudniu 2019 roku otworzy się dla zwiedzających niezwykła przestrzeń – pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy „Bajka Pana Kleksa”.
Miejsce bazować będzie na słynnej trylogii Jana Brzechwy poświęconej przygodom Ambrożego Kleksa. Wytwórnia, jak sama nazwa sugeruje, to miejsce, w którym zamiast tradycyjnych metod kształcenia tworzy się dzieciom, rodzicom i nauczycielom nowe możliwości twórczego eksperymentowania i odkrywania świata. Wspólnie Tworzymy miejsce tętniące życiem, pełne kreatywności, dobrej energii i pasji.
Za przygotowanie wystawy stałej odpowiada Fabryka Dekoracji, znana ze spektakularnych projektów takich jak ekspozycja „W Polsce Króla Maciusia” dla Muzeum Polin w Warszawie. W projekt od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy – córka Krystyna Brzechwa oraz Adam Magajewski.
O wytwórni
Bajka Pana Kleksa to prawie 1000m2 powierzchni zaprojektowanej na 3 różnych poziomach. Miejsce obejmuje 7 stref tematycznych pełnych tajemnic i łamigłówek. Swoją wędrówkę rozpoczniemy w Bajkowej strefie wejścia. To tu zadecydujemy, do której bajki chcemy się udać. Kolejno, naszym oczom ukaże się Tajemna strefa przyrody – miejsce deszczowych drzew, wśród których ukryły się zwierzęta i 3 pary bajkowych drzwi. Aby wejść do Akademii Pana Kleksa będziemy musieli dodatkowo przejść przez „brodę Pana Kleksa” – gąszcz lin i kolorowych sznurków. To strefa kolorów, faktur i dźwięków i sensorycznych zagadek. W przestrzeni dedykowanej Podróżom Pana Kleksa wyruszymy w podróż do niezwykłych krain znanych z powieści. To tu poznamy sposoby m.in. obsługi kompasu i rozpoznawania kierunków świata, techniki wiązania węzłów żeglarskich oraz czytania map. W strefie Kosmosu nauczymy się podstaw astronomii, wystartujemy też prawdziwą rakietą. W strefie Prawego Oka (sala teatralno-warsztatowa) weźmiemy udział w superkreatywnych warsztatach familijnych, posłuchamy znanych artystów, podróżników i naukowców. Wytwórnia zlokalizowana zostanie
w industrialnych budynkach dawnej Fabryki Porcelany w Katowicach, dołączając do dynamicznie rozwijającej się tkanki kulturalnej Śląska.
Idea
Swoich muzeów i centrów nauki doczekały się już na świecie Muminki czy Dzieci z Bullerbyn,
nie wspominając o Harrym Potterze. Teraz własną przestrzeń będzie miał także Pan Kleks, kultowy polski superbohater! To postać, której dotyczy rzadko spotykany w kulturze międzypokoleniowy fenomen – Pana Kleksa i jego historię kochają zarówno 40-latkowie i ich rodzice, jak i dzieci. Czas najwyższy, by tę historię opowiedzieć na nowo! Po wielkich sukcesach miejsc takich jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Hydropolis we Wrocławiu czy Centrum Bajki Koziołka Matołka w Pacanowie – czas na Śląsk, czas na Katowice.
Dla kogo
Beneficjentami Centrum będą przede wszystkim dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele. Zakładamy,
że wskazane grupy beneficjentów będą pochodzić głównie z województwa śląskiego i województw sąsiednich. Wnętrza Bajki zaprojektowane będą tak by całe rodziny mogą aktywnie spędzić tu wolny czas.
Misja – nauka poprzez zabawę
Patronem Bajki Pana Kleksa jest Pan Ambroży Kleks, Profesor, Wielki Nauczyciel. Jak pamiętamy
z książkowych opisów fascynującego, kolorowego świata, Pan Kleks pokazywał swoim wychowankom, że szkoła nie musi być nudna - może być jak książkowa Akademia, miejsce, które umiejętnie zachęca dzieci do odkrywania świata, uczy wyobraźni i twórczego, otwartego myślenia. Głęboko wierzymy, że nauka przez zabawę połączona z twórczym eksperymentowaniem, zaowocuje kreatywnym podejściem do świata i da motywację do dalszego odkrywania.
Zostawmy komputery, odłóżmy smartfony i zanurzmy się w bajkowy świat prawdziwych przygód. Zaangażujmy się w edukację własnych dzieci, a stanie się rzecz wielka!
Projekt otrzymał patronat honorowy Narodowego Centrum Kultury.