Ustawienia i wyszukiwarka
13. Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego w Warszawie
W dniach 9-11.10. 2015 odbędą się 13. Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Narodowe Centrum Kultury objęło patronat honorowy nad tym wydarzeniem.
W tym roku, już po raz trzeci w nowej odsłonie podczas Warszawskich Targów Sztuki pojawią się czołowe galerie sztuki współczesnej i antykwariaty oraz domy aukcyjne.
Zróżnicowana oferta pozwoli wybrać pracę według własnego gustu i na miarę swoich możliwości finansowych. Będzie można kupić nadal niedoszacowane zdjęcia wybitnych fotografików (Pierściński, Sikora, Tomaszewski), młode malarstwo, ale też obrazy klasyków współczesności ( Wróblewski, Nowosielski, Stażewski, Fangor) oraz takich artystów jak Malczewski, Hofman, Weiss. Rzeźbiarzy będą reprezentować m.in.: Bronisław Krzysztof, Marcin Rząsa, Mateusz Sikora.
Wśród zakwalifikowanych ponad 50 wystawców pojawią się m.in. Zderzak, Art Agenda Nova, Galeria Stefan Szydłowski, Mostra, Beta 16, Ney Gallery & Prints oraz berlińska Galeria Schmalfuss. Sztukę dawną pokażą m.in. Galeria Berżera, D.A. Rempex, Artykwariat, Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski i monachijski Antiquariat Desa Pahor. Dizajn na światowym poziomie zaproponuje The Prime.
Po co nam street art?
Dodatkową atrakcją 13. WTS będą wykłady o fotografii kolekcjonerskiej (Wojciech Jędrzejewski, znany kolekcjoner), o street arcie – Po co nam sztuka w mieście? (Marcin Gołębiewski, ekspert rynku sztuki, dyrektor artystyczny Katowice Street Art Festival) oraz dyskusja: Czy artysta jest uczestnikiem rynku sztuki? (moderator Mikołaj Iwański, ekonomista). Dzieci i młodzież podobnie jak w ubiegłych latach będą mogły poznać tajniki technik graficznych. Zajęcia poprowadzi Pracowania Kwadrat Grafiki Artystycznej przy wsparciu m.in. Andrzeja Pągowskiego (wspólne malowanie plakatu).
Ekspozycja towarzysząca: wystawa „Rosław Szaybo”
Wybitny grafik i plakacista. Współtwórca tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, zaprojektował niezliczoną ilość plakatów m.in. muzycznych, teatralnych i filmowych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Przez 16 lat był dyrektorem artystycznym CBS Records w Londynie. Niektórzy z pewnością pamiętają, że prace Szaybo zapoczątkowały słynną serię płytową Polish Jazz. Fani muzyki heavy metalowej jak ikonę czczą okładkę do albumu „British Steel” formacji Judas Priest. Artysta zaprojektował w sumie około 2 tysięcy okładek do płyt m.in. dla takich tuzów jak Elton Johon, Bob Marley, Santana, Janis Joplin, Leonard Cohen. Wiele z tych prac zdobyło sławę w Polsce i na całym świecie.
- Właśnie TE postaram się pokazać na wystawie, która będzie prezentowana w ostatnich dwóch arkadach. W miłej atmosferze, przy filiżance kawy będzie można podziwiać prace i porozmawiać z artystą, który obiecał podczas Targów podpisywać swoje prace – mówi Lena Szwed - Strużyńska, która zaaranżuje wystawę.
Wydawnictwa książkowe: Art &Ruinart Atelier
Oprócz czołowych galerii i antykwariatów na 13. WTS pojawią się też wyjątkowe wydawnictwa książkowe m.in.: Kurtiak i Ley Wydawnictwo Artystyczne. Książki w limitowanych edycjach, drukowane są na czerpanych i artystycznych papierach, ręcznie oprawiane w skóry i inne szlachetne materiały. Znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, bibliotekach i muzeach na świecie. Zamawiane były m. in. dla Jana Pawła II, Benedykta XVI, królowej Belgijskiej, króla Arabii Saudyjskiej i szejków. Natomiast Dom Wydawniczy Orbis Pictus podczas 13. WTS zaprezentuje niespotykaną w światowej historii wydawniczej edycję faksymilową, jednego z największych arcydzieł marynistyczno-kartograficznych, pochodzącego z XVII wieku atlasu Le Neptune Francois. Oryginalny egzemplarz, który stanowi wzór dla tego wydania, przechowywany jest w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Jest to pierwsza, najcenniejsza edycja pochodząca z 1693 roku. Faksymile Atlasu zostanie wydane w ściśle limitowanym nakładzie 99 egzemplarzy.
Miło nam poinformować, że po raz pierwszy na 13. WTS pojawi się Art &Ruinart Atelier, obecne na najbardziej prestiżowych targach sztuki m.in. Art Basel, Miami Art Basel, ARCO (Madryt), London Desinger. Dom Szampański Ruinart (należy do LVMH Louis Vuitton), istnieje od ponad 300 lat, od 1896 roku kiedy wybitny artysta Alfons Mucha zaprojektował plakat współpracuje i uczestniczy w międzynarodowym świecie sztuki.
Wystawa towarzysząca: Tadeusz Kantor
Z okazji 100. lecia urodzin Kantora UNESCO 2015 rok ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Tadeusza Kantora. Obchody organizowane są w wielu miejscach na całym świecie. Największa prezentacja dorobku artysty została przygotowana w Sao Paulo w Brazylii (130 obiektów). Kantor był twórcą „totalnym”- jak sam o sobie mawiał. Malarz, happener, scenograf, reżyser, aktor, poeta.
Pokażemy obrazy, rysunki, projekty scenograficzne i plakaty.
Będą zdjęcia z działań teatralnych teatru CRICOT 2 Tadeusza Kantora
autorstwa Konrada Pollescha oraz cykl filmów dokumentalnych poświęcony artyście wyprodukowany w 2014 roku przez Ośrodek Dokumentacji Sztuk Tadeusza Kantora „Cricoteka”, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Telewizję Polską S.A. Przybliży on życie, twórczość oraz współczesne inspiracje dziełami Kantora - materiał wzbogacony jest archiwaliami, a także wypowiedziami z otoczenia artysty m.in. aktorów, przyjaciół i twórców będących pod wpływem mistrza. Sześcioodcinkowy program dostępny bezpłatnie online na www.ninateka.pl, w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), partnera wystawy.
Patroni Honorowi
Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent miasta st. Warszawy
Narodowe Centrum Kultury
Partnerzy
Zamek Królewski
Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich