Ustawienia i wyszukiwarka
1-5.09 | Tydzien z Himilsbachem
Happeningiem na moście Himilsbacha rozpocznie się 7. edycja Festiwalu Himilsbacha, który na stałe wpisał się do kalendarza kulturalnego naszego miasta. Wydarzenie z roku na rok gromadzi coraz większe tłumy widzów nie tylko z Mińska i okolic, ale również z odległych miejscowości. Jak co roku, organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł coś dla siebie.
Atrakcje festiwalu
Pierwszy dzień Festiwalu zakończy koncert muzyki filmowej w wykonaniu Włodek Pawlik Trio. Znany jazzman, zdobywca nagrody Grammy 2014, wystąpi w odnowionej sali widowiskowej.
Drugiego dnia otwarcie stałej ekspozycji poświęconej Barbarze i Janowi Himilsbachom, a także premiera książki Monolog i inne zapiski, niepublikowanych dotąd opowiadań autora Monidła. Udało się je odnaleźć wśród notatek, które pozostały po pisarzu. Niektóre są w pełni dokończone, niektóre to wstępne szkice. Udział w spotkaniu zapowiedziała siostra Basicy Himilsbachowej pani Irena Wiśniewska.
Trzeciego dnia festiwalu zostanie pokazany film Chleba naszego powszedniego, według scenariusza Jana Himilsbacha. Przejmujący, mało znany obraz Janusza Zaorskiego, miał swoją premierę w 1974 r. Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Przed seansem odbędzie się krótka rozmowa z reżyserem, którą poprowadzi filmoznawca i kulturoznawca dr Karol Jachymek.
4 września, w piątek, zaplanowane są warsztaty graffiti z artystami z internetowego portalu wypiszwymaluj.com oraz warsztaty freestyle’owe z raperem, konferansjerem, prezenterem telewizyjnym i społecznikiem Maciejem Gnatowskim – znanym pod pseudonimem WSZ (Wujek Samo Zło). Ukoronowaniem dnia będzie koncert Przepraszam, czy tu grają?. Koncert jest finałem projektu Fundacji Dom Naturalnego Rozwoju - Music Master Academy, na najlepszego mińskiego DJ-a. Gwiazdą będzie Green Rose, która zagra energetycznego seta drum&bass oraz Ravin' or Behavin' – trio składające się z DJów Danny, Junior D i VJ FKS, którzy na scenie zaprezentują set back to back i mieszankę audiowizualną, wzbogaconą o projekcje wizualne. Ciekawe i niecodzienne wydarzenie – muzyka miksowana z głosem patrona festiwalu – Jana Himilsbacha.
Dla miłośników Himilsbacha – aktora, Nocny Seans Sanatoryjny, podczas którego zobaczymy filmy z udziałem Himilsbacha lub o nim.
Dzień finałowy Festiwalu – 5 września – to dzień wręczania nagród w festiwalowych konkursach. Poznamy laureatów Monidła – konkursu na najpopularniejszego aktora niezawodowego, oraz KAFLA – Konkursu Absolutnie Frywolnych Etiud Literackich.
Wieczór upłynie przy muzyce zaproszonych gwiazd. W tym roku wystąpią: Skubas, Domowe Melodie i Czesław Śpiewa.
Wydarzenia towarzyszące
Dodatkową atrakcją finału będzie mapping 3D na fasadzie Miejskiego Domu Kultury pod tajemniczym tytułem „…mówiłem jak w życiu, poruszałem się jak w życiu.”
Imprezą towarzyszącą jest Janowy Jarmark na Starym Rynku organizowany przez Muzeum Ziemi Mińskiej, który zaoferuje niepowtarzalne pamiątkowe przedmioty oraz rękodzieło artystyczne.
Szczegółowy program:
1 września
godz. 12 happening na moście Himilsbacha
godz. 19 Włodek Pawlik TRIO - koncert muzyki filmowej (wejściówki)
2 września
godz. 19 otwarcie pokoju Barbary i Jana oraz promocja książki Monolog i inne zapiski
Spotkanie z Ireną Wiśniewską i wydawcą książki.
3 września
godz. 20 spotkanie reżyserem Januszem Zaorskim i filmoznawcą dr Karolem Jachymkiem, projekcja filmu Chleba naszego powszedniego
4 września
godz. 11 warsztaty graffiti - wypiszwymaluj
godz. 15 warsztaty Freestyle – Wujek Samo Zło
godz. 17 Przepraszam, czy tu grają? Finał projektu Music Master Academy – konkurs na najlepszego mińskiego DJ-a.
godz. 21 Koncert Green Rose,
godz.22 : Ravin' or Behavin'
godz. 22 Nocny Maraton Sanatoryjny czyli kultowy seans filmowy. Klub Sanatorium
5 września od godz 17
Wręczenie nagród MONIDŁO i KAFEL
godz. 18 SKUBAS
godz. 19:15 DOMOWE MELODIE
godz. 21 CZESŁAW ŚPIEWA