Ustawienia i wyszukiwarka
102 artystów i artystek wyróżnionych w XXII edycji Programu „Młoda Polska”
21 maja 2025 na Zamku Królewskim w Warszawie poznamy młodych artystów i artystki, wyznaczających nowe kierunki w polskiej sztuce, którzy otrzymali prestiżowe stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego: “Młoda Polska”. Uznani muzycy, twórcy performatywni i filmowi, a także pisarze, tancerze i fotografowie odbiorą stypendia z rąk Ministry Kultury Hanny Wróblewskiej. Gala XXII edycji programu rozpocznie się o godzinie 12:00. Operatorem programu stypendialnego “Młoda Polska” jest Narodowe Centrum Kultury.
Program „Młoda Polska” to jedno z kluczowych narzędzi systemowego wsparcia młodych twórców i twórczyń w Polsce. Skierowany jest do osób do 35. roku życia, które mogą się pochwalić znaczącym dorobkiem i wyraźnie zarysowaną ścieżką artystyczną. Stypendia ministra kultury dają realną szansę na stworzenie przestrzeni do dalszego, dynamicznego rozwoju zawodowego i artystycznego tych, którzy już teraz kształtują oblicze współczesnej kultury.
Stypendia umożliwiają realizację ambitnych projektów twórczych, pogłębianie warsztatu oraz zdobywanie nowych kompetencji. Środki można przeznaczyć m.in. na produkcję dzieł artystycznych, zakup sprzętu i instrumentów, a także na studia czy pobyty twórcze za granicą. Procedura wyłaniania stypendystów ma charakter konkursowy. Wnioski oceniane są najpierw pod względem formalnym przez Narodowe Centrum Kultury, a następnie przez komisję merytoryczną powołaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który na podstawie rekomendacji ekspertów podejmuje ostateczną decyzję. Program istnieje od 2004 roku i do tej pory pozwolił na zapewnienie stypendium dla 1841 artystów na łączną kwotę 77 837 280 zł.
Laureaci i laureatki tegorocznej edycji
Stypendium w tym roku otrzyma 102 twórców i twórczyń. Ich projekty nie tylko rozwijają indywidualne ścieżki artystyczne, ale także odważnie podejmują dialog ze współczesnością. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in.:
- Izumi Yoshida – artystka wizualna i animatorka związana z łódzkim środowiskiem filmowym. W swojej pracy wykorzystuje animację lalkową jako osobisty język opowieści o doświadczeniach z pogranicza kultur i tożsamości. Jej projekt „Animacja w Drodze” połączy twórczość z macierzyństwem, umożliwiając realizację filmów animowanych w mobilnym studiu podróżującym po Polsce.
- Hugo Długosz – młody trębacz o imponującym dorobku: laureat ponad 30 konkursów w Polsce i za granicą, artysta swobodnie poruszający się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i jazzowym. Stypendium pozwoli mu na zakup profesjonalnych instrumentów, niezbędnych do dalszego rozwoju.
- Emil Miszk – trębacz, kompozytor i lider cenionych zespołów jazzowych, m.in. „Algorhythm” i „Emil Miszk Modulaire”. Twórczość Miszka stanowi oryginalne połączenie jazzu z muzyką współczesną i klasyczną. Dzięki stypendium zrealizuje nową płytę, będącą kolejnym etapem jego muzycznej eksploracji.
- Barbara Gryka – artystka wizualna tworząca na styku performansu, fotografii i sztuki tkaniny. Jej prace często podejmują temat kobiecości oraz społeczno-kulturowych uwarunkowań estetyki. Projekt „Nie ma kobiet brzydkich” – cykl prac tekstylnych – zdobył uznanie komisji stypendialnej i zostanie zrealizowany dzięki przyznanemu wsparciu.
- Katarzyna Wolak-Gąsowska – aktorka, muzykolożka i pedagożka, związana z Teatrem Wierszalin. Łączy doświadczenie sceniczne z pasją do literatury i muzyki. Jej projekt „W słowach ślad tylko został” to spektakl muzyczny, w którym teatr, poezja i muzyka na żywo tworzą spójną, emocjonalną opowieść.
Laureaci i laureatki poprzednich edycji
W gronie dotychczasowych laureatów programu „Młoda Polska” znaleźli się artyści, którzy od lat kształtują krajobraz polskiej kultury. Jest wśród nich m.in. pianista Rafał Blechacz, który otrzymał stypendium w pierwszej edycji programu, w 2004 roku – rok później zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, co zapoczątkowało jego międzynarodową karierę. W gronie laureatów znalazła się także skrzypaczka Agata Szymczewska – stypendystka z 2011 roku, która dziś pełni rolę prezeski Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego i koncertuje jako członkini „Szymanowski Quartet”.
W 2005 roku stypendium otrzymał również Robert Kuśmirowski – performer i twórca instalacji, którego wystawa „P E R S O [A] N O M A L I A” była w 2024 roku prezentowana w Museo d'Arte Moderna di Bologna (MAMbo). Do grona laureatów należą także reżyser Bartosz Konopka, nominowany do Oscara za film „Królik po berlińsku”, oraz Szczepan Twardoch, który w ramach stypendium pracował nad powieścią „Morfina”, nominowaną do Nagrody Nike i Nagrody Gdynia w 2013 roku oraz do European Book Prize w 2015.
Wyróżniona została również Agata Grzybowska – fotografka i fotoreporterka dokumentująca konflikty i przemiany społeczne m.in. w Syrii, Indiach czy na Ukrainie. Jej projekt zrealizowany dzięki stypendium zaowocował nagradzanym albumem „9 bram, z powrotem ani jednej”. W 2009 roku wsparcie otrzymał m.in. Rafał Milach – artysta wizualny, współtwórca kolektywów „Sputnik Photos” i „Archiwum Protestów Publicznych”, wielokrotnie nagradzany w konkursach „Grand Press Photo” i „World Press Photo”.