Ustawienia i wyszukiwarka
SYNERGIE – 5 mln na działania kulturalne
Rozstrzygnęliśmy nabór wniosków do programu SYNERGIE, który jest elementem krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. 5 milionów złotych trafi do 71 Beneficjentów z całej Polski.
W naborze do programu złożono łącznie 380 wniosków samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. Wyłoniliśmy 71 najciekawszych projektów, które nakierowane są na wzmacnianie przynależności lokalnych społeczności w Polsce do Unii Europejskiej oraz promowanie praw podstawowych Unii.
Program zakładał wsparcie realizacji projektów kulturalnych o wymiarze lokalnym, uwzględniających udział zagranicznych partnerów wywodzących się z państw członkowskich UE, EFTA oraz państw kandydujących do UE, którzy wzbogacą przedsięwzięcia swoją perspektywą.
Dofinansowane projekty powstały w partnerstwie z instytucjami, organizacjami pozarządowymi lub artystami m.in. z Ukrainy, Słowacji, Czech, Litwy i Niemiec, ale również Rumunii, Bułgarii, Danii, Holandii, Norwegii, Estonii, Włoch a nawet Gruzji i Islandii.
W związku z dużą liczbą aplikacji, jak również wysokim poziomem wniosków podwyższony został próg punktowy umożliwiający dofinansowanie projektów. Zgodnie z par. 9 ust. 14 Regulaminu dofinansowania otrzymały wnioski, które uzyskały minimum 79 punktów w naborze dla organizacji pozarządowych oraz 78 punktów w naborze dla samorządowych instytucji kultury.
W załącznikach publikujemy listę wniosków rozpatrzonych pozytywnie (beneficjentów programu), listę podmiotów, które nie otrzymały dofinansowania (wnioski rozpatrzone negatywnie) oraz wykaz wniosków, które zawierały błędy formalne.
Założeniem programu SYNERGIE jest propagowanie idei europejskich poprzez działania kulturalne w przestrzeniach wspólnych, a także wspieranie realizacji priorytetów Polskiej Prezydencji w Radzie UE: solidaryzmu społecznego i wspólnoty, wsparcia młodych w wejściu na rynek pracy, przy jednoczesnej aktywizacji i włączaniu w działania wszystkich grup wiekowych w myśl jednej z naczelnych idei społecznych UNESCO nikt nie pozostaje w tyle. Celem programu jest wsparcie projektów kulturalnych stwarzających warunki do wzmacniania przynależności lokalnych społeczności w Polsce do Unii Europejskiej oraz promowanie praw podstawowych Unii.