Ustawienia i wyszukiwarka
Spotkania i warsztaty – działania w województwie podkarpackim
W tym roku koordynatorki BMK na Podkarpaciu odwiedziły aż 6 miejscowości.
W tym roku koordynatorki BMK na Podkarpaciu – Sylwia Błaut-Kowalczyk i Bernadetta Janduła – odwiedziły 6 miejscowości. W siedzibach naszych partnerów odbyły się spotkania z pracownikami instytucji kultury, nauczycielami, a także samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i osobami niezrzeszonymi. Ich głównym celem było przekazanie najważniejszych informacji dotyczących tegorocznej edycji BMK.
Pierwsze spotkanie informacyjne odbyło się w 12 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Spotkanie poprowadziła Sylwia Błaut-Kowalczyk, która informowała o założeniach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, o zasadach uczestnictwa ujętych w regulaminie oraz o warsztatach, które będą realizowane podczas tegorocznej edycji.
Drugie spotkanie odbyło się 13 lutego w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Wśród uczestników znalazły się osoby nam już znane z poprzedniego roku realizacji BMK, m.in. Wojciech Ramus z Fundacji „Teatr Wyobraźni”, który realizował projekt „Bieszczady. Słowa i Głosy”. Opowiedział on uczestnikom o swoich doświadczeniach związanych z BMK na Podkarpaciu. Stanowiło to na pewno formę promocji, a także zachęciło osoby, które dopiero teraz postanowiły do nas dołączyć.
9 lutego br. po raz pierwszy gościliśmy z Projektem BMK w Jasielskim Domu Kultury. Pozyskaliśmy nowa grupę „kulturalnie zakręconych” uczestników. Liczymy że na stałe wpiszą się w nasze działania projektowe. Wśród uczestników byli nauczyciele, animatorzy kultury, muzycy, a nawet poeci. Sylwia Błaut-Kowalczyk przedstawiła im ogólne zasady naboru, cele oraz harmonogram tegorocznej edycji na Podkarpaciu.
Podobny przebieg miało spotkanie 20 lutego br. w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie, gdzie odbyła się również ciekawa rozmowa z zainteresowanymi BMK osobami, które na co dzień związane są z oświatą i kulturą. Podczas wydarzenia omówiliśmy regulamin, zaprosiliśmy do udziału w bezpłatnych warsztatach. Aby zachęcić do udziału w konkursie grantowym, zostały przedstawione działania zrealizowane w ubiegłym roku. Miedzy innymi pani Sylwia Kozak z Chmielnika, która realizowała projekt pn. „Urban sketching”, dzieliła się swoim doświadczeniem nabytym w trakcie realizacji projektu i gorąco polecała udział w programie.
Spotkanie informacyjno-sieciujące w Sanockim Domu Kultury, które odbyło się 25 lutego, również miało na celu przekazanie uczestnikom kompleksowej informacji na temat założeń projektu.
Cały cykl spotkań w województwie podkarpackim zakończyło spotkanie informacyjno-sieciujące 26 lutego w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Uczestniczyło w nim aż 25 osób.
Naszym projektem udało się także zainteresować lokalne media. Informacje zachęcające do udziału w spotkaniach informacyjnych ukazały się m.in. w tygodniku „Życie Podkarpackie”, „Nowinach”, w mieleckim i sanockim „Korso”, na stronach tarnobrzeskiego „Echa dnia” i „Tygodnika Nadwiślańskiego”. Swoje materiały o BMK przygotowała lokalna TV Jasło i TV Łańcut. Obszerny wywiad z koordynatorką, Sylwią Błaut, można posłuchać na stronie katolickiego Radia Fara, które zostało oficjalnym patronem medialnym naszego projektu. Radio kontynuowało szeroko zakrojoną akcję promocyjną mi.in w wiadomościach oraz w audycji „Rozmowa Dnia”, gdzie o swoich doświadczeniach z realizacji ubiegłorocznych projektów opowiadały Bernadetta Janduła – koordynatorka BMK z CK w Przemyślu, Joanna Kostkiewicz z Wyszatyc, Katarzyna Grabka z Przemyśla i Sylwia Kozak z Chmielnika. Zgodę na swój patronat wyraziła również Telewizja i Radio Rzeszów, mamy nadzieję na przyszłą promocję naszych działań.
Do 5 marca trwał nabór na bezpłatne warsztaty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. 8 marca zainaugurowaliśmy je w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Pierwsze zajęcia poprowadziła fotografka i animatorka kulturalna Kinga Bielec z Mielca, która przedstawiła proste zasady robienia zdjęć podczas realizacji projektów kulturalnych. Uczestnicy, oprócz znajomości podstaw technicznych fotografowania, usłyszeli wiele cennych rad o edycji zdjęć, prawidłowym kadrowaniu, wykorzystywaniu gry świateł do osiągnięcia niebanalnych efektów, o selekcji i przygotowywaniu fotografii do publikacji. Swoje wiadomości utrwalali także podczas prostych ćwiczeń.
Następne warsztaty miały odbyć się 14 i 15 marca, niestety ich organizację przerwała sytuacja epidemiologiczna w kraju. Mamy nadzieję, że uda się nam się zrealizować wszystkie nasze plany, czego sobie i naszym potencjalnym beneficjentom serdecznie życzymy.