Ustawienia i wyszukiwarka
Relacja z projektu „Hip Hip KultHuraaa! – regionalne spotkania twórców”
Celem projektu „Hip Hip KultHuraaa! – regionalne spotkania twórców” (28.05-03.10.2018) były wspólne działania społeczności szkół podstawowych, bibliotekarzy/-ek, artystów/-ek i mieszkańców/-nek kilku gmin na Kaszubach. Uczniowie i uczennice jeździli po regionie, by spotykać się ciekawymi osobowościami, zwiedzać i uczestniczyć w różnorodnych warsztatach z lokalnymi twórcami. Zwieńczeniem działań był Dzień Regionu. Koordynatorką projektu była Maja Krośnicka.
W pierwszym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i uczennice z Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Twardowskiego w Barłominie. Spotkali oni się z Danutą Dybowską - znakomitą kucharką. Następnie poznali pastwa Bargańskich i ich pasiekę. Dzieci po rozmowach z rodziną, spotkaniach z lokalną kucharką i pszczelarzami, a także uwzględniając specyfikę kuchni kaszubskiej i bazując na lokalnych produktach, wybrali menu, które przygotowali podczas wrześniowych warsztatów kulinarnych „Smaki Kaszub”. Warsztaty prowadziła Danuta Dybowska i Halina Białk.
Równolegle z warsztatami kulinarnymi młodzież uczestniczyła w warsztatach fotograficznych pod okiem Pauliny Skibickiej. Dzieciaki robiły zdjęcia gotowanych potraw, bardzo chętnie fotografowały ludzi, naturę i okoliczną architekturę – relacjonuje Maja Krośnicka. Zespołem opiekowała się Jadwiga Kobiela i dyrektor szkoły Halina Szlaga. Pani dyrektor własnoręcznie przygotowała kolorowe fartuchy dla wszystkich uczestników projektu! - dodaje koordynatorka.
W kolejnych zajęciach uczestniczyła Szkoła Podstawowa im. por. J. Penconka w Gowinie. 14 czerwca wyruszyli do Wejherowa do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej na spotkanie z Romanem Drzeżdżonem. Celem wizyty było poznanie mitologii i demonologii Kaszub.
Uczniowie Gowina kontynuowali swoje poszukiwania na temat kaszubskiej mitologii we wrześniu, podczas wycieczki szlakiem „Poczuj Kaszubskiego Ducha” (gm. Linia). Zwiedzanie szlaku łączącego 13 trzymetrowych rzeźb, które wykonał artysta ludowy Jan Redźko, upłynął w sympatycznej i dość pracowitej atmosferze
Nie do wszystkich rzeźb młodzi badaczom kultury regionu dotarli tego dnia, jednak o wszystkich usłyszeli ciekawe opowieści od pani Jaromiry Labuddy - poetki, nauczycielki i badaczki życia i twórczości Aleksandra Labudy w jednej osobie. Następnie udali się do Ośrodka Edukacji Kaszubskiej – Szkoły Podstawowej na Głodnicy, gdzie zaprosił ich dyrektor instytucji Witold Bobrowski.
W Linii dzieci spotkały się z dyrektorem Gminnego Domu Kultury Janem Trofimowiczem, który zaprosił młodzież do zwiedzenia wystawy haftu kaszubskiego. O tajnikach i rodzajach haftów kaszubskich opowiadał znawca tematyki, hafciarz i inicjator konkursu hafciarskiego w Linii pan Edmund Szymikowski.
Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kębłowie zajęli się tematem dawnych zabaw i zabawek znanych na Kaszubach. Swoje działania zaczęli 15 czerwca od wycieczki do Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie wzięli udział w warsztatach "Zabawmy się jak dawniej" i zwiedzili wystawę czasową "W co się bawić, jak i czym? Dawne zabawy i zabawki z terenu Kaszub i Śląska".
Zdobytą wiedzę dzieciaki wykorzystały podczas wakacyjnych warsztatów z animacji poklatkowej, które prowadził Tomasz Mering. Następnie wzięli udział w zajęciach z kaszubskich gier podwórkowych, prowadzonych Adama Hebla oraz Sławomira Krause. Tam zagrali w tradycyjne gry kaszubskie.
Kolejna grupa ze Szkoły Podstawowej im. A. Loreta w Łęczycach wyruszyła 13 czerwca na wycieczkę do Łówcza. Tam oczekiwał ich Adam Baran, który poprowadził ich szlakiem „Tęczowego Pstrąga” po pięknym regionie gminy Łęczyce. Opowiadał wiele ciekawostek związanych z lasem i miejscami historycznie ważnymi dla tego obszaru czy o dawnym sposobem podróżowania - wyjaśnił, kim był wanożnik.
Grupa wspólnymi siłami stworzyła szkic wanożnika. Następnie zaprosiła rzeźbiarza Zenona Frąckiewicza do udziału w projekcie, prosząc o wyrzeźbienie piłą łańcuchową kaszubskiego turysty, według ich pomysłu. Na placu przed szkołą rzeźbiarz zaprezentował piękne artystyczne widowisko – mówi koordynatorka projektu – Z bryły lipowego drewna przez wiele godzin tworzył: wycinał, przycinał, piłował, heblował... postać człowieka. Cała szkoła podstawowa mogła w tym dniu przyglądać się z bliska jego pracy, a nawet pomagać artyście. Dzieło, stanęło na holu głównym w szkole i przypomina uczniom i uczennicom o tym niezwykłym (choć na początku głośnym) artystycznym spektaklu! – dodaje Krośnicka.
Po wakacyjnym odpoczynku młodzież z Łęczyc przystąpiła do realizacji kolejnego zadania projektowego. 11 września, jako grupa wanożników, spotkali się ponownie z rzeźbiarzem Adamem Baranem – artystą z Łówcza. Tym razem w bibliotece szkolnej, na warsztatach rzeźbiarskich. Podczas twórczych zajęć, przez kilka godzin samodzielnie pracowali z kawałkiem drewna. Inspiracją do wykonania prac były ptaki naszych lasów, których ilustracje odnaleźli w książkach i o których słuchali opowieści podczas czerwcowej wyprawy.
Ostatnią grupę tworzyły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. płk. S. Dąbka w Sychowie. 15 czerwca odbyły się warsztaty, na których poznawali modę, muzykę i taniec regionalny. Uczniowie pod czujnym okiem mistrza krawiectwa, malarki i członkini Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Pro Bono” Teresy Ellwart poznawali tajniki szycia.
Zespół z Sychowa swoje działania projektowe kontynuował we wrześniu i październiku. Najpierw podczas wycieczki do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, gdzie uczestniczył w lekcji muzycznej „Współczesna muzyka kaszubska – śpiewamy współczesne i nowoczesne (!) kaszubskie piosenki” z Rafałem Rompcą. Po tej rozśpiewanej lekcji przyszedł czas na muzyczne warsztaty, w trakcie których wszystkie chętne osoby mogły zagrać m.in. na diabelskich skrzypcach, burczybasie, kołatce, „rinczku”. Później zaś odbyła się pełna zabawnych anegdot lekca „Fifë, wice, szpòrtë, szpôsë – humor i satyra Kaszubów” z Romanem Drzeżdżonem
Z kolei umiejętności haftowania oraz wiedzę na temat stosowanych w hafcie kaszubskim wzorów, kolorów i szkół uczestniczki zdobyły podczas warsztatów hafciarskich z Marią Wittstock i Marią Krośnicką.
Końcówka września oraz początek października to intensywny czas przygotowań do pokazu mody, prób teatralnych i tanecznych prowadzonych przez Amelię Brzeską i koordynatorkę Barbarę Klońską.
Finał projektu odbył się w Sychowie 5 października w ramach Dnia Regionu, czyli podsumowania trzymiesięcznej pracy zespołów projektowych ze szkół podstawowych z powiatu wejherowskiego. W tym dniu publiczność i prowadzący mogli przez kilka godzin uczestniczyć w forum kulturalnym, którego gospodarzem była młodzież. Dzieciaki z Barłomina, Gowina, Kębłowa, Łęczyc i Sychowa opowiadali o kulturze Kaszub w niebanalny sposób – opowiada koordynatorka Maja Krośnicka – Zaprezentowali np. jak w prosty sposób wykonać zabawki, którymi bawili się najmłodsi Kaszubi nawet 100 lat temu, opowiedzieli o mitologii i kaszubskich duchach, o smakach Kaszub i swoich ulubionych potrawach, zaprezentowali modę i tańce kaszubskie, a także promowali piękno kaszubskich krajobraz ów. W tym dniu uczestnicy wydarzenia mogli zagrać w grę Bucka, posmakować Kaszub, nauczyć się haftować a nawet rzeźbić…
Autor zdjęć: Bartek Bańka
Autor opisu: Natalia Krawczyk, Maja Krośnicka
http://sieckultury.pl/2018/05/hip-hip-kulthuraaa-regionalne-spotkania-tworcow