Ustawienia i wyszukiwarka
I Zjazd Kulturalnych Edukatorów
30 stycznia zebraliśmy się w Mazowieckim Instytucje Kultury, by podsumować pierwszy rok funkcjonowaniu Bardzo Młodej Kultury na Mazowszu, ale też zbudować solidny grunt pod dalsze miesiące wspólnej pracy.
Zaraz po uroczystym otwarciu spotkania, odbyła się prezentacja raportu z diagnozy edukacji kulturowej w województwie mazowieckim - założenia i najważniejsze wnioski przedstawili członkowie Kolektywu badawczego, autorzy badania i opracowania.
Po krótkiej prezentacji, do autorów dołączyli: Marek Krajewski, Tomasz Rakowski oraz Bogna Kietlińska, którzy wzięli udział w dyskusji panelowej moderowanej przez Konrada Sobczyka. Rozmawialiśmy o szansach i trudach współpracy międzysektorowej, ale też roli, która kultury i edukacji mogą pełnić we współczesnych społecznościach lokalnych. Co bardzo cieszy- nie rozmawialiśmy sami, ale z mocnym udziałem licznie zebranej publiczności.
Po przerwie, zgodnie z zasadą dystrybuowanej w trakcie Zjazdu kolekcji publikacji tworzonej w ramach projektu, po wiedzy przyszedł czas na narzędzia. Uczestnikom proponowaliśmy 5 warsztatów o zróżnicowanej tematyce. Warsztaty odbywały się w II turach. Pierwszym warsztat "Rzecznictwo i budowanie relacji z decydentami, czyli co zrobić, żeby burmistrz przyszedł na nasze wydarzenie" poprowadziła Maja Branka.
[caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Żywa tradycja inspiracją do edukacji (nie tylko) dzieci. O projekcie Mały Kolberg. Prowadzenie: Katarzyna Paterek i Witold Zalewski (Fundacja Rozwoju Dzieci) [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Kogo widzę, gdy na ciebie patrzę? O stereotypach na temat naszych partnerów. prowadzenie: Marta Lewandowska [Fundacja Kultury Dialogu] [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Pożegnania i kontynuacje. o tym, czy koniec projektów da się zaprojektować. Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska & Pola Rożek [Kolektyw Terenowy] [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Jak planować i realizować działania włączające, by naprawdę włączały? O partycypacji. prowadzenie: Dorota Ogrodzka [/caption]Praktykę wypełniły tego dnia prezentacje 9 projektów realizowanych w ramach Kulturalnych Edukatorów w 2016r. Poniżej prezentujemy dokumentację z prezentacji, ale więcej na temat samych przedsięwzięć można przeczytać w jednej z wcześniejszych notek na blogu (link)
[caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Projekt "Upteka. Wirtualny dom cooltury. [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Raz dwa trzy - czytaMY [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Przedszkolaki projektują książkę [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Historia jakiej nie znacie. Poganie i Chrześcijanie [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Daję słowo [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Bez ściemy o... [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] AnimaTOR [/caption] [caption id="" align="alignnone" width="800.0"] 3xM Młodzi Mają Media [/caption]Krótko po prezentacji odbyło się oficjalne zakończenie spotkania, choć lepiej byłoby powiedzieć- zaproszenie do kolejnych wspólnych działań w nadchodzących miesiącach.
[caption id="" align="alignnone" width="800.0"] Zespół projektowy "Kulturalnych Edukatorów" [/caption]Fot. Krzysztof Gajewski