Ustawienia i wyszukiwarka
Relacja ze szkoleń z projektowania działań w obszarze edukacji kulturowej oraz budowy i wzmacniania partnerstw międzysektorowych dla uczestników konkursu „Sieć Kultury 2018”
Prawie siedemdziesięciu uczestników i 36 intensywnych godzin warsztatowych. Tak prezentuje się podsumowanie obligatoryjnych szkoleń dla zainteresowanych wzięciem udziału w konkursie Sieci Kultury 2018, które odbyły się w Sobieszowie podczas trzech marcowych weekendów: 2-3 marca, 16-17 marca i 23-24 marca.
Patrycja Terciak, wieloletnia producentka, koordynatorka i project managerka, poprowadziła zajęcia z myślenia projektowego. Z kolei Eliza Gryszko, która jest socjolożką o specjalizacji antropologia współczesności/animacja działań lokalnych oraz polityka społeczna/specjalista ds. organizacji pozarządowych, mówiła o budowaniu partnerstw międzysektorowych.
Pierwszy warsztat: Atlas perspektyw. Warsztat z tworzenia projektów był propozycją przyjęcia perspektywy aktywnego twórcy projektu – jego autora, koordynatora i wykonawcy. W ukonstytuowanych zespołach projektowych uczestnicy skonfrontowali się z materiałami dokumentalnymi, by omówić je i na ich bazie opracować od podstaw autonomiczne projekty opierające się na edukacji kulturowej.
Patrycja Terciak wskazała możliwe ścieżki twórczego opracowania projektu z zakresu edukacji kulturowej oraz kształtowała umiejętność uczestników z zakresu pisania oraz mówienia o własnym projekcie. Zajęcia pogłębiły świadomość pracy w zespole projektowym, przedstawiły i wyjaśniły narzędzia niezbędne do opracowania projektu.
Eliza Gryszko na warsztacie Związek z rozsądku, czy z miłości? Warsztat z budowania i wzmacniania partnerstw międzysektorowych uczyła z kolei o tym, jak współpracować dobrze i efektywnie, czym właściwie jest partnerstwo w obszarze kultury i edukacji oraz jakie są jego rodzaje. Uczestnicy wspólnie z prowadzącą odpowiadali m.in. na pytanie, jak i gdzie szukać sprzymierzeńców? Sprawdzali, czy można stworzyć “idealne partnerstwo” i co się kryje pod tym pojęciem. Zajmowali się również autodiagnozą, sprawdzaniem swoich zasobów oraz poszukiwaniem tego, co jest potrzebne u potencjalnych partnerów. Słuchacze dowiedzieli się także, jak dbać o partnera, żeby współpraca była owocna, trwała i korzystna dla obu stron.
Warsztaty odbyły się w marcu i to trzykrotnie. Wszystkie w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym na Wyspie Sobieszewskiej, która urzekała swoim pięknem i spokojem.
Na szkolenie zgłosiły się 94 osoby z całego województwa pomorskiego. Osoby te w następujący sposób oceniły swoje doświadczenie w realizacji projektów edukacyjnych, społecznych, kulturowych, artystycznych: 42 stwierdziły, że dopiero zaczynają a pozostałe 52, że są doświadczonymi realizatorami.
Natomiast biorąc pod uwagę rodzaj zatrudnienia lub typ prowadzonej działalności, najliczniej reprezentowane były w 32% organizacje pozarządowe oraz w 20% instytucje kultury; ponadto 16% osób reprezentowało szkoły, 15% grupy nieformalne, 5% prywatne firmy a 12% to osoby działające indywidualnie poza organizacją.
Każda z grup warsztatów była bardzo różnorodna. W pierwszym terminie (2-3 marca) mieliśmy 19 reprezentantów takich miejscowości jak: Gniewino, Michałowo, Potęgowo, Babidół , Wejherowo, Gniew, Gdańsk, Gdynia, Boręty, Lichnowy, Sopot, Miastko. W drugim spotkaniu (16-17 marca) wzięło udział 25 kobiet działających w obszarze edukacji i kultury na terenie województwa pomorskiego w: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Brodnicy, Kartuzach, Słupsku, Chojnicach, Człuchowie, Mierzeszynie, Pruszczu Gdańskim, Krępie Słupskiej czy Brusach. Na trzecim spotkaniu (23-24 marca) szkoliły się 24 osoby z następujących miast: Gdynia, Gdańsk, Bytów, Gniewino, Zbychowo, Luzino, Przechlewo, Węsiory, Bojano i Staniszewo.
Autorzy zdjęć: Ana Matusevic (pierwszy termin szkolenia 02-03.03.2018), Magdalena Małyjasiak (drugi termin szkolenia 16-17.03.2018 i zdjęcie otwierające post), Bartosz Bańka (trzeci termin 23-24.03.2018)
Autorki opisu: Natalia Krawczyk i Agata Andrasiak
http://sieckultury.pl/2018/03/3245/
http://sieckultury.pl/2018/01/szkolenia-obligatoryjne-dla-uczestnikow-konkursu/