swieca

Odszedł Wiesław Michnikowski

29 września 2017

29 września 2017 r. zmarł niezwykły aktor teatralny i filmowy oraz artysta kabaretowy - Wiesław Michnikowski. Był jedną z gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, kabaretu „Dudek” oraz radiowego Podwieczorku przy mikrofonie.

Urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie. Był absolwentem III LO im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie. W 1946 r. zdał egzamin eksternistyczny w Szkole Dramatycznej w Lublinie.

Uważał się przede wszystkim za aktora teatralnego i zagrał wiele ważnych ról w niemal wszystkich polskich premierach Sławomira Mrożka: ZabawieTanguSzczęśliwym wydarzeniuEmigrantachKrawcuWdowach. Widzowie filmów znają go z takich produkcji jak: SeksmisjaRififi po sześćdziesiątceGangsterzy i filantropiOtello z M-2Skutki noszenia kapelusza w majuHydrozagadka, Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy oraz serialu Czterej pancerni i pies. Najmłodsi widzowie znali jego głos, którego użyczył postaci Papy Smerfa z serialu animowanego Smerfy.

 Był kolejno aktorem Teatru Domu Żołnierza w Lublinie, Teatru Miejskiego w Lublinie, Teatru Klasycznego w Warszawie, Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatru Młodej Warszawy, Teatru Komedia w Warszawie, Kabaretu Wagabunda, Teatru Polskiego oraz Teatru Współczesnego w Warszawie.

 

 

[za: wikipedia.org i culture.pl]

Źródło: wikipedia.org