słupsk/elcblag ks25plus

Regionalny Kongres Kultury | Słupsk | Zobacz streaming!

1-2 października 2015 roku w Słupsku odbędzie się Regionalny Kongres Kultury z udziałem prof. Johna Holdena, światowej sławy eksperta w dziedzinie zarządzania kulturą. Dwudniowe spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat kultury z perspektywy ekologicznej. Dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w kongresie, przygotowaliśmy możliwość obejrzenia transmisji na żywo.

Kultura to przestrzeń ładu, którą nieustannie zaburzają nieoczekiwane interwencje ze strony artystów i innowatorów. Jak zarządzać kulturą i formułować cele polityki kulturalnej w wymiarze samorządowym, by jak najlepiej wykorzystać twórczy potencjał napięcia między ładem a dążeniem do zmiany?  Jak określać zadania dla instytucji kultury, by wspierały twórczy potencjał lokalnej społeczności i nie ograniczały się do programowej rutyny? Jak wspierać twórców i innowatorów, którzy często nie akceptują istniejących ram instytucjonalnych, bo krępują ich twórczą wolność? Stawką tych pytań jest nie tylko rozwój kultury, lecz rozwój lokalnej społeczności we wszystkich jej wymiarach.

Cykl debat „Kultura samorządowa 25+”, który organizowany jest we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP został zainaugurowany w Lublinie, a swoją kontynuację miał w Elblągu, zagości w Gorzowie Wielkopolskim, a także Słupsku. Kultura samorządowa w Polsce jest w pełni rozkwitu swojej młodości. To dobry moment, żeby cieszyć się sukcesami samorządów na polu kultury, dzielić się pomysłami na prowadzenie mądrej polityki kulturalnej, a także szukać sposobów podnoszenia jakości działań tam gdzie są niesatysfakcjonujące.

Kolejna odsłona cyklu „Kultura Samorządowa 25+” będzie miała miejsce w Słupsku podczas Regionalnego Kongresu Kultury w dniach 1-2 października 2015 roku.

 

PROGRAM WYDARZENIA:

Dzień I: Ekologia kultury samorządowej

Miejsce: Słupski Inkubator Technologiczny (ul. Portowa 13b)

W ramach cyklu debat „Kultura samorządowa 25+” organizowanych we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.

 • 12:00-12:30 Powitania: prezydent Słupska Robert Biedroń, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek
 • 12:30-13:00 Wprowadzenie do wykładu inauguracyjnego – dr Anna Świętochowska
 • 13:00-13:45 Wykład inauguracyjny: Prof. John Holden (City University, London)
 • 13:45-14:30 Dyskusja z publicznością, prowadzenie: dr Marcin Poprawski (UAM)
 • 14:30-15:30 Przerwa obiadowa
 • 15:30-17:00 Debata „Ekosystem kultury samorządowej

Uczestnicy: Robert Biedroń (prezydent Słupska), Kazimierz Monkiewicz (z-ca dyrektora Narodowego Centrum Kultury), Aleksandra Szymańska (dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku), Jacek Nowiński (dyrektor Biblioteki Elbląskiej), Beata Klimek (prezydent Ostrowa Wielkopolskiego)

Prowadzenie: Edwin Bendyk (dziennikarz tygodnika „Polityka")

Wydarzenia towarzyszące

01.09.2015, 17:30 Wernisaż muralu Jakuba Woynarowskiego zrealizowanego z okazji jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce (we współpracy z Instytutem Teatralnym), ściana kamienicy przy ulicy Lutosławskiego 32.

01.09.2015, 18:00 Na ul. Nowobramskiej wystąpią Iza Lach (młoda piosenkarka popowa, kompozytorka i autorka tekstów ) oraz zespół Mikromusic, który będzie promować materiał ze swojej najnowszej płyty. Wstęp jest wolny.

Kongresowi towarzyszy wystawa "Tu Tuwim", prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W czwartek (01.10.2015) kreatywne zwiedzanie wystawy, wraz z zabawami literacko-plastycznymi, poprowadzi Iwona Hardej, ul. Grodzka 3.

Kongresowi będzie również towarzyszyć wystawa "Kultura zmiany" powstała w ramach projektu Kultura Samorządowa 25+. Jest to prezentacja oddolnych inicjatyw z różnych polskich miast. Jej kuratorami są Marta Gendera oraz Szymon Pietrasiewicz. Wystawę będzie można oglądać od 1 października do 14 w Galerii Słupsk (ul. Tuwima 32-33).

Dzień II: Ekosystem kultury Słupska

Miejsce: Ratusz Miejski (Plac Zwycięstwa 3, sala 211)

Podczas drugiego dnia chcielibyśmy pogłębić wiedzę na temat życia kulturalnego Słupska, problemach i szansach miasta, tym co jest i tym co się zmieni.

 • 9:30-10:30 DNA Miasta: Słupsk, prezentacja wyników badań, Magdalena Kubecka, Jędrzej Burszta, Artur Celiński i Michał Sęk (DNA Miasta, Res Publica)
 • 10:30-11:15 Dyskusja
 • 11:15-11:45 Przerwa kawowa
 • 11:45-12:45 Wymiana doświadczeń cz. 1.

                  Rozwój publiczności

                  Prowadzenie: Agnieszka Wlazeł (Impact)

 • 12:45-13:30 Lunch
 • 13:30-14:30 Wymiana doświadczeń cz. 2.

                  Marketing i komunikacja w kulturze

                  Prowadzenie: Sławomir Czarnecki (Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk)

 • 14:30-14:45 Przerwa kawowa
 • 14:45-15:45 Wymiana doświadczeń cz. 3.

                  Ekonomia wydarzenia kulturalnego

                  Prowadzenie: dr hab. Rafał Kasprzak (Szkoła Główna Handlowa, Warszawa)

 •   16:00 Zamknięcie Kongresu

Osoby chętne wziąć udział w kongresie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

UWAGA! Program może ulec zmianie.

Dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w kongresie, przygotowaliśmy możliwość obejrzenia transmisji na żywo.