Ustawienia i wyszukiwarka
IV Międzynarodowy Kongres Kultura Miasta Regeneracyjnego
W dniach 14-15 maja 2024 r., w EC1 Łódź odbędzie się czwarta edycja Międzynarodowego Kongresu Kultura Miasta Regeneracyjnego. W gronie znakomitych polskich i zagranicznych prelegentów znajdują się m.in.: Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz Michał Rydzewski, zastępca dyrektora NCK. Narodowe Centrum Kultury jest współorganizatorem wystawy towarzyszącej Kongresowi. Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny. Zapisy trwają do 15 maja.
W tym roku organizatorzy i uczestniczy skupią się na rozmowach dotyczących roli kultury w odnawianiu miast, którą traktują jako istotny element infrastruktury instytucjonalnej miasta regeneracyjnego. Kultura nie jest tylko zbiorem norm i wartości, ale także kształtuje przyszłość obecnych i przyszłych pokoleń. „Kultura stanowi ukrytą siłę, której wpływ przekracza granice materialnych korzyści. To dusza miast, kształtująca przyszłość niezliczonych pokoleń” – czytamy w opisie Kongresu.
Dyskusje podczas Kongresu skupią się na trzech głównych obszarach:
- praktykach artystycznych - praktykach aktywistycznych, czyli jak artyści zmieniają miasta,
- instytucjach kultury i kulturze organizacyjnej w procesie regeneracji miasta,
- kulturze przestrzeni i przyszłości dziedzictwa materialnego Łodzi.
13 maja Kongres zainauguruje i towarzyszyć mu będzie ogólnopolska wystawa malarstwa „Myślę i czuję”, zorganizowana przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi. Ekspozycja ukazuje złożoność procesu twórczego oraz podkreśla rolę artysty, jego emocji, inteligencji, intuicji, innowacyjności, fizycznej obecności, które są dziś wyzwaniem dla… sztucznej inteligencji.